Neustrezno navajanje sestavin

Na ZPS so pri tržnem pregledu označb pod drobnogled vzeli 30 vzorcev soli. Na trgovskih policah namreč potrošniki lahko izbirajo med morsko, kameno in evaporirano soljo, na trgu pa je tudi vrsta soli z bolj eksotičnimi imeni.

"Zaznali smo neustrezno navajanje sestavin (ko je sol jodirana), pri kameni soli je bila nemalokrat izpuščena navedba kamena sol, kar ni skladno s predpisi, saj z vidika zakonodaje zgolj navedba himalajska sol ne zadošča," je na današnji novinarski konferenci ZPS poudarila Tanja Pajk Žontar.

Nekateri vzorci s svojo predstavitvijo tudi zavajajo potrošnike in ne upoštevajo pravilnika o splošnem označevanju predpakiranih živil in/ali uredbe o prehranskih in zdravstvenih trditvah na živilih, so opozorili v ZPS.

Še nekatere druge nepravilnosti

"Nekateri vzorci so imeli na embalaži zapisane splošne zdravstvene trditve, kot na primer Jodirana sol začini zdravo! in Izvor zdravja, pri čemer pa trditve niso bile podkrepljene s konkretnimi zdravstvenimi trditvami. Na nekaterih drugih vzorcih pa so našli prehranske trditve, kot na primer Bogata z minerali in Številni pomembni naravni minerali in mikroelementi, vendar pa na izdelkih ni bila navedena količina teh hranil, tako kot bi morala biti," je ponazorila Pajk Žontar.

Pravilnik o kakovosti soli predpisuje obvezno jodiranje kamene in evaporirane soli, ki je v prodaji v Sloveniji. Pravilnik določa tudi količino kalijevega jodida ali kalijevega jodata je treba dodati soli. "Med 16 vzorci kamene in evaporirane soli jih je bilo kar 11 neskladnih s pravilnikom, torej niso bili jodirani," pravi Pajk Žontar.

Pri tržnem pregledu sicer niso preverili vsebnosti joda v izdelkih. Kot pravijo na ZPS, pa bi bil takšen podatek zanimiv saj znanstvene raziskave kažejo, da je jod nemalokrat vmešan v sol nehomogeno, kar v praksi pomeni, da ga je lahko v eni embalažni enoti bistveno več kot v drugi.

Slovenci zaužijejo preveč soli

Sicer pa raziskave kažejo, da prebivalci Slovenije zaužijejo preveč soli. Raziskava Cindi Slovenija je pokazala, da odrasli v povprečju zaužijejo od 11 do 14,3 grama soli dnevno, kar za 120 do 185 odstotkov presega zgornjo mejo priporočljivega dnevnega vnosa soli. Preveč soli zaužijejo tudi mladostniki in otroci.

Po priporočilih Svetovne zdravstvene organizacije odrasli in mladostniki zaradi varovanja zdravja ne bi smeli zaužiti več kot pet gramov soli na dan, otroci pa ne več kot tri grame. Te količine ne pomenijo zgolj soli, ki jo porabimo za soljenje živil, ampak tudi tisto, ki jo zaužijemo z že pripravljeno hrano, z mesninami, kruhom, z vsebino konzerv, so še opozorili v ZPS.