Pri uporabi električnega generatorja obstaja nevarnost zastrupitve z monoksidom. Kot je v izjavi za javnost povedal zdravnik Miran Brvar s Centra za zastrupitve interne klinike UKC Ljubljana, so dva zastrupljenca sprejeli v soboto ponoči, dva v nedeljo, tri včeraj zjutraj. Šlo pa je za štiri primere, kjer so agregate namestili v kleti, v garaže in na balkon.

Osnovni napotki

Če se boste odločili za nakup električnega agregate, ga najdete v bolje založenih tehničnih prodajalnah. Pri nakupu morate biti pozorni, da izberete dovolj zmogljivega (odvisno kaj želite z njim poganjati – zamrzovalno skrinjo, črpalko). Vedno upoštevajte priložena varnostna navodila. Agregat uporabljajte izključno zunaj.

Pazite, kam generatorje nameščate

Agregati morajo biti zato nameščeni vsaj sedem metrov stran od objekta in morajo biti obrnjeni z izpušno cevjo stran od objekta. Pazite tudi na smer vetra – agregat postavite tako, da izpušni plini pihajo v isto smer z vetrom, stran od objekta, nam je pojasnil dr. Aleš Jug, čigar študijo o nevarnosti monoksida, ki jo je pripravil skupaj z dr. Miranom Brvarjem, lahko najdete TUKAJ.

Foto: Jug in Brvar

Foto: Jug in Brvar

Foto: Jug in Brvar

Foto: Jug in Brvar

Posebno nevarna je tudi uporaba agregatov v jaških, vrtačah in poglobljenih delih objektov, kjer se lahko nakopiči ogljikov monoksid, opozarja Jug.

Foto: Jug in Brvar

»Pogosto se zgodi, da ljudje agregat namestijo ob hiši, skozi priprto okno pa v objekt napeljejo električni kabel. To je napaka. Tudi skozi priprto okno lahko monoksid vstopi v stanovanje in ogrozi zdravje. Pri eni od nedavnih zastrupitev je uporabnik agregat namestil pod nadstrešek, ni pa ga ustrezno usmeril. Že 15 minut je dovolj, da se zastrupimo,«, pojasnjuje Jug.