Pred tremi leti so v Kairu in drugih egiptovskih mestih izbruhnili protesti proti dolgoletnemu predsedniku Egipta Hosniju Mubaraku.

Egiptovska policija je prejšnji teden na obletnico strmoglavljenja Hosnija Mubaraka razganjala protestnike Muslimanske bratovščine. (Foto: Reuters)

30 ...

... let je trajala vladavina Mubaraka, ki je po izbruhu protestov odstopil 11. februarja. Po padcu oblasti v Tuniziji je bil to drugi veliki dosežek protestnikov v arabski pomladi.

»V imenu milostljivega boga... se je predsednik Mubarak odločil odstopiti in vodenje države prepustiti visokemu svetu oboroženih sil.«

Omar Sulejman,

podpredsednik

Hosni Mubara (Foto: Jaka Adamič / dokumentacija Dnevnika)

Mubaraka so zaradi korupcije in drugih dejanj obsodili na dosmrtno ječo, pozneje pa sojenje razveljavili. Trenutno je zaradi zdravstvenih težav v vojaški bolnišnici v Kairu.

Na parlamentarnih volitvah leta 2012 je zmagala Muslimanska bratovščina, na predsedniških pa z njeno podporo Mohamed Mursi. Zaradi slabega vladanja in ideologije so sledili novi protesti. Julija lani je vojska izpeljala državni udar in Mursija odstavila.

638 ...

...ljudi je bilo ubitih v posredovanju vojske, ko je avgusta z dveh trgov v Kairu razgnala privržence Mursija. Organizacija Human Rights Watch pravi, da gre za največji množični poboj v sodobni zgodovini Egipta.

Septembra lani so Muslimansko bratovščino prepovedali. Prehodna vlada je pred dnevi sprejela novo ustavo, ki zagotavlja enakost spolov in svobodo govora ter prepoveduje stranke, zasnovane na veri, spolu ali rasi.