Današnji dan je pod vplivom ciklonskega območja, zato se po Sloveniji pojavljajo padavine, po nižinah deloma dež, deloma sneg. Več padavin bo predvidoma padlo v vzhodni Sloveniji, kjer bo lahko občasno vsaj rahlo deževalo ali snežilo še večji del noči, je povedal meteorolog na Agenciji RS za okolje (Arso) Brane Gregorčič.

V sredo zjutraj bodo padavine ponehale

Padavine bodo v sredo zjutraj v glavnem povsod ponehale, nato pa bo po pričakovanjih meteorologov nova vremenska motnja Slovenijo zajela v petek, ko količina padavin predvidoma ne bo zaskrbljujoče velika. Kot zdaj kaže, bo deževen samo petek, potem pa morda od sobote naprej sledi nekaj zaporednih suhih dni. Kot pravi Gregorčič, bo v nedeljo, ponedeljek in torek po vsej verjetnosti celo posijalo sonce.

Trenutno reke po vsej državi upadajo, glede na pričakovano šibke današnje padavine večjih porastov rek ne pričakujejo, je dejala dežurna hidrologinja na Arsu Maja Jeromel. Predvsem na vzhodu Slovenije lahko pride do manjših porastov rek, a ne bo prišlo do razlivanj.

Težave s podtalnico

Je pa težava s podtalnico predvsem na severovzhodu države, saj je ta tam še zmeraj visoka in tudi v prihodnjih dneh bo podobno, pravi hidrologinja. Trenutno namreč ni rastja, ki bi pobiralo vodo, tako da lahko že manjše količine padavin povzročijo hitre poraste rek in podtalnice.

Trenutno na območjih vsakoletnih poplav poplavljata Ljubljanica in Krka, prav tako so poplavljena kraška polja Notranjskega in Dolenjskega Krasa, poplavljeno je Ljubljansko barje, zaradi visoke podtalne vode, ki nima kam odtekati, pa so poplavljena nekatera območja Pomurja in Podravja.

V Pomurju in Podravju še vedno poplavljanja podzemnih voda

Arso je zato danes tudi izdal opozorilo, da so na ravninskih predelih Pomurja in Podravja zaradi kombinacije visoke podzemne vode in povečane vodnatosti zalednih voda in vodotokov še vedno prisotna poplavljanja podzemnih voda.

Podtalnica na območju Podravja in Pomurja kletne prostore objektov poplavlja od sobote, večinoma pa je poplavljala v nedeljo in ponedeljek, kažejo podatki izpostav Uprave RS za zaščito in reševanje Ptuj in Murska Sobota.

Tako je podtalnica po oceni vodje izpostave Ptuj Dragomira Murka zalila od 500 do 600 objektov, ljudje pa večinoma situacije rešujejo sami oz. ob pomoči gasilcev, prijav na center za obveščanje pa ni bilo tako veliko. Narasla podtalnica je zalivala kleti na območju Dornave, Ptuja, Gorišnice, Ormoža, Središča ob Dravi in drugih krajev in njihove okolice.

Poplavljenih vsaj 46 objektov

Vodja izpostave Uprave RS za zaščito in reševanje Murska Sobota Martin Smodiš pa je povedal, da so od sobote, večinoma pa v nedeljo in ponedeljek, prejeli obvestila o poplavljenih 46 objektih, a ocenjuje da je številka o poplavljenih objektih višja, saj ljudje o tem niso obveščali center. Največ je bilo zalitih kleti na območju Murske Sobote in Apač, podtalnica pa je zalivala kleti tudi na drugih območjih, ki jih pokriva murskosoboška izpostava.

Smodiš je opozoril še, da je črpanje v primeru narasle podtalnice težko, saj prebivalci nimajo vode kam prečrpavati. Dodatno se je v tem obdobju pojavilo tudi deset plazov.

Na območju mariborske izpostave so od sobote prejeli prijavo o dveh zalitih kleteh v Slovenski Bistrici ter o dveh plazovih na območju Mestne občine Maribor.

Današnji dan najbolj hladen v primerjavi s prihodnjimi dnevi tega tedna

Po napovedih meteorologov bo današnji dan najbolj hladen v primerjavi s prihodnjimi dnevi tega tedna. Danes bodo temperature skoraj po celotni Sloveniji, razen na Obali, ostale pod petimi stopinjami Celzija, v naslednjih dneh pa bo postopno nekoliko topleje, večinoma čez dan med 5 in 10 stopinj, kar je še vedno prehladno za ta letni čas. Kot je še dejal Gregorčič, lahko bolj občutno otoplitev, kot kaže, pričakujemo v dneh po 10. aprilu.