Do povračila razlike so po sodbi sodišča upravičeni vsi, ki so imeli 4. maja lani pravico do celotnega regresa v višini 692 evrov. Po zakonu za uravnoteženje javnih financ (Zujf) so 692 evrov regresa prejeli le zaposleni do 13. plačnega razreda. Zaposleni od 14. do 19. plačnega razreda so prejeli 657 evrov, od 20. do 26. razreda 493 evrov, od 27. do 33. plačnega razreda 329 evrov, od 34. do 39. razreda 164 evrov, od 40. plačnega razreda navzgor pa 100 evrov.

Čeprav so javni uslužbenci zaradi vračila regresa seveda zadovoljni, pa bodo nekateri med njimi manj navdušeni, ko bodo izvedeli, da bodo prihodnje leto obdavčeni po višjem dohodninskem razredu. S pomočjo podjetja Taxgroup smo izračunali, da bi zaposleni v 27. plačnem razredu, ki prejemajo 1194 evrov na mesec in torej 14.333 evrov osnovne plače na leto, z dodatnimi 363 evri prekoračili mejo za vstop v 27-odstotni dohodninski razred, ki se (zgolj ob splošni olajšavi in socialnih prispevkih) začenja pri 14.536 evrih letnih prihodkov. V 27. plačnem razredu so denimo nekateri policisti, cariniki, vojaki, medicinske sestre, administrativno in strokovno osebje.

Še večja težava je, da bi lahko nekateri v nižjih plačnih razredih, na primer v 19., kamor sodijo med drugim varnostniki, kuharji, vzdrževalci, skladiščniki..., ostali celo brez najvišje splošne olajšave. Ob osnovni plači 873 evrov bruto in kakšnih dodatnih dohodkih, denimo avtorskih pogodbah, bi s povrnjenim regresom padli iz najvišje splošne olajšave, ki znaša letno 6519,82 evra, v srednjo splošno olajšavo, ki je letno vredna 4418,64 evra. Na ta način bi plačali kar 336 evrov več dohodnine, opozarjajo v Taxgroupu.

Nekateri upokojenci bodo morali plačati dohodnino

Podobne težave se obetajo tudi pri povrnitvi pokojnin 26.300 upokojencem, ki jim delno ali celotno plačilo pokojnine zagotavlja proračun in katerim je Zujf lani znižal pokojnine tudi do 350 evrov. Vlada je konec prejšnjega meseca s sprejetjem tehničnega zakona izpolnila sodbo ustavnega sodišča, ki je odločilo, da je del 143. člena Zujfa neustaven. Predlog, ki ga je vlada poslala v obravnavo državnemu zboru po nujnem postopku, določa vračilo odvzetega dela pokojnin v dveh obrokih. 20 odstotkov bo povrnjenih z izplačilom pokojnin za letošnji junij, 80 odstotkov pa z izplačilom pokojnin za maj prihodnje leto. Z višjimi pokojninami bodo namreč morali nekateri plačati tudi dohodnino. V letošnjem letu je meja za odmero dohodnine pri znesku 1095,11 evra, v primeru 'seniorske olajšave dohodnine' (starost 65 let) pa 1332,03 evra.

Na Davčni upravi RS (Durs) in Zavodu za pokojninsko in invalidsko zavarovanje (Zpiz) si s tem problemom ne belijo glave. Po njihovem so pač ljudje lani dobili manj, letos bodo pa več. Na ministrstvu za finance pa so na vprašanje, ali nameravajo na kak način preprečiti, da bi bili lanski oškodovanci še enkrat oškodovani, odgovorili, da je »potrebno predhodno celovito preučiti navedeno problematiko«.