Predsednica Slovenskega društva Hospic Tatjana Fink se je danes na temo financiranja hiše Hospic, edine tovrstne hiše v Sloveniji, v kateri skrbijo za umirajoče bolnike, sestala z ministrom za zdravje Tomažem Gantarjem in ministrom za delo, družino in socialne zadeve Andrejem Vizjakom.

Po sestanku je povedala, da upa, da so našli skupno kratkoročno rešitev. Po njenih besedah bodo skušali najti ustanovo, ki je nosilec dejavnosti neakutne bolnišnične obravnave, in z dogovorom omogočili, da bi hiša Hospic lahko prišla do sredstev Zavoda za zdravstveno zavarovanje Slovenije za zagotavljanje zdravstvenega dela oskrbe hudo bolnih. Slovensko društvo Hospic se je za financiranje že dogovarjalo s Splošno bolnišnico Sežana, vendar pa do partnerstva ni prišlo.

Hiša Hospic sicer čaka na razpis ministrstva za delo, družino in socialne zadeve in podelitev koncesij s področja socialnega varstva. Vizjak je po sestanku povedal, da je nacionalni program za socialno varstvo, ki je podlaga za razpis koncesij, trenutno na vladi. Pojasnil je, da je program v DZ možno sprejeti v mesecu ali dveh, v enakem času pa je nato mogoče dobiti tudi rezultate razpisa. Dodal je, da se bodo potrudili, da bodo koncesije podelili še prej jesenjo.

"Moram pa opozoriti, da bo verjetno interesa za kratkotrajne namestitve več, kar pomeni, da bo tudi ta okoliščina, ki jo bo Hospic moral upoštevati," je povedal Vizjak in dodal, da je virov financiranja za Hospic več. Po njegovih besedah sredstva omogočajo tudi programi socialnega varstva. "Tudi tu bomo pozorni, da bodo kriteriji pri izboru nediskriminatorni do te dejavnosti oziroma hiše," je napovedal.

Gantar je po sestanku povedal, da bo potrebnega še precej dela za ureditev paliativne oskrbe za celotno državo. Po njegovih besedah bo v tem času nekoliko težje iskati rešitve, predvsem zaradi težav s financiranjem. "Na drugi strani pa mislim, da te aktivnosti potekajo že nekaj časa in da tudi neka rešitev v doglednem času za to bo na nivoju države," je pojasnil.

Glede nadaljnjega financiranja hiše Hospic je povedal, da so s strani ministrstva za kratkoročno financiranje zagotovljena sredstva v okviru splošnega dogovora, ki velja za zdravstvo. Opozoril pa je, da v Sloveniji trenutno ni mogoče financiranja v celoti preložiti na obvezno zdravstveno zavarovanje.

V društvu Hospic sicer opozarjajo, da znesek, ki ga dobijo na podlagi splošnega dogovora še zdaleč ne omogoča izvajanja zdravstvenega dela programa. "Zato podelitev koncesije s področja socialnega varstva v taki nizki višini sredstev za zdravstveno nego v hiši Hospica nikakor ne reši problema financiranja zdravstvenega dela oskrbe hiše," so v društvu zapisali v sporočilu za javnost.