Kot so pojasnili na ustavnem sodišču, so denarne kazni predvidene za tiste udeležence v postopku ali njihove pooblaščence, ki zlorabljajo pravice, ki jih imajo po zakonu o ustavnem sodišču. Ali je do takšne zlorabe prišlo, pa presoja ustavno sodišče oz. njegov senat v vsakem konkretnem primeru.

Prvi sklep o kaznovanju je plenum ustavnega sodišča sprejel junija lani. V njem je ustavno sodišče sprejelo tudi stališče, da je zloraba pravice do vložitve ustavne pritožbe med drugim podana tedaj, "ko je ustavna pritožba očitno nedovoljena in neutemeljena, vsak razumen posameznik pa šteje njeno vložitev kot brez vseh možnosti za uspeh".

Tako denimo ni dovoljena ustavna pritožba zoper posamične akte, izdane v zadevah prekrškov. Po zakonu lahko namreč ustavno sodišče o taki pritožbi odloča le izjemoma in v posebej utemeljenih primerih, če gre za odločitev o pomembnem ustavnopravnem vprašanju, ki presega pomen konkretne zadeve, kar mora pritožnik utemeljiti.

Denarno kazen zaradi zlorabe pravice vložiti ustavno pritožbo zoper posamične akte, izdane v zadevah prekrškov, je ustavno sodišče oz. senat ustavnega sodišča doslej izrekel v več kot 50 primerih.