V nedavnem pogovoru za STA je Jakič napovedal, da bo letalo falcon "poletel z njim", verjetno že jeseni na obisk k eni od misij Slovenske vojske (SV) v tujino. V današnji izjavi za medije v Kopru pa je minister za obrambo pojasnil, da so falcona vključili v mednarodno izmenjavo držav članic Nata in EU za poseben prevoz in za prevoz državnih organov.

Po opravljenem dodatnem šolanju pilotov pa naj bi se falcon predvidoma že junija ali najkasneje jeseni dvignil s tal in začel tudi služiti, je napovedal Jakič.

Opozoril je namreč, da falcon stane davkoplačevalce pol milijona evrov letno. Z registracijo falcona kot vojaškega plovila naj bi zdaj privarčevali 70.000 evrov, dodatnih 120.000 evrov pa bomo privarčevali s tem, da ga bomo sami vzdrževali, je pojasnil minister.

Ob tem so izračunali, da bi za okoli 350 ur letenja na leto ob plačilu okoli 3000 evrov za uro leta lahko strošek vzdrževanja zmanjšali s trženjem "in končno začeli z njim pridobivati nekaj denarja".

Jakič je sicer poudaril, da želja po prodaji letala ostaja, "ampak glede na to, da ga zaenkrat še ne moremo prodati, ga je treba izkoriščati".

Minister je še pojasnil, da bo potrebno še izdelati natančen pravilnik, načeloma pa bo letalo namenjeno vojaški izmenjavi: "Mi zdaj koristimo kapacitete naših partnerjev v Natu in EU za naš lastni prevoz. Zdaj bi lahko ta prevoz mi ponujali s svojim letalom." Letalo bi lahko koristili tudi državni organi, v kolikor bi urniki to dopuščali, pa bi bil lahko na razpolago tudi za komercialne namene.

Da prebije "psihološko bariero, da se pač politika ne želi voziti ali poleteti prva z njim," pa bo Jakič, kot je še napovedal, s falconom poletel na eno od slovenskih misij obiskat slovenske vojake in tako odprl "novo dobo letenja s falconom".

Jakič se je danes sicer srečal s predstavniki Luke Koper, da bi se seznanil z možnostmi za ureditev začasnega priveza za vojaško ladjo Triglav do izgradnje tretjega pomola, popoldne pa bo obiskal tudi vojašnico Slovenske vojske v Ankaranu ter samo ladjo vključno s posadko.

Triglav ima namreč v Luki Koper zdaj začasni privez v "trgovskem delu" pristanišča in se mora zato umakniti vsakič, ko pripluje kakšna trgovska ladja, je pojasnil minister. Kot je še navedel, bi želeli pridobiti "bolj stalni privez", še preden pride do izgradnje tretjega pomola. Na obrambnem ministrstvu imajo po Jakičevih besedah sicer za omenjen nov začasni privez tudi že na razpolago "določena finančna sredstva".