Na srečanju so prišli tako predsedniki koalicijskih strank kot tudi vodje poslanskih skupin, vabljeni so tudi poslanci koalicije.

Ena glavnih tem je danes tudi zakon o davku in morebiten dvig spodnje stopnje DDV na nekatere storitve. Koalicijske stranke, ki so sicer danes izglasovale, da gre zakon v nadaljnjo obravnavo, pričakujejo, da ga v nadaljnji obravnavi dopolnijo. Ker bi s tem ukrepom pripomogli h krpanju proračunske luknje - gre za okoli 70 milijonov evrov -, predlagajo različne alternative, med drugim je v igri predlog za uvedbo t.i. kriznega davka.

Vodja poslanske skupine SDS Jože Tanko je pred prihodom na sestanek dejal, da je treba proračun na nek način pač zapreti. Selektivni dvig DDV je sestavni del proračuna in če ta vir ne bo sprejemljiv za večino, bo treba dobiti nadomestni vir, ali povečati primanjkljaj ali pa kje druge zmanjšati odhodke proračuna, je dejal.

Za SLS zakon o DDV v takšni obliki kot je, ni sprejemljiv. Najbrž ga v prvem branju ne bodo rušili, ampak bodo, ko bo možno, dopolnjevali z zadevami, ki za njih niso sprejemljive. "Govorimo o medijih in še čem drugem. V tem primeru je treba najti neko drugo rešitev, proračun je treba zapreti in o tem se bomo danes pogovarjali," je pred vrhom dejal prvak SLS Radovan Žerjav.

Predsednik DeSUS Karl Erjavec je ponovno poudaril, da v stranki ne podpirajo selektivnega dviga DDV, tu pričakuje razpravo v smeri, da najdejo skupno rešitev za koalicijo. Danes bo sprožil tudi vprašanje usklajevanja pokojnin. Pričakuje, da bodo danes našli skupne odgovore.

Predsednica NSi Ljudmila Novak je glede morebitne uvedbe kriznega davka pojasnila, da se v NSi zavedajo, da je treba v proračun nekako dobiti denar. Meni, da se državljanom pri prihodkih ne bi tako veliko poznalo, če bi vsak prispeval neko malenkost.

V koaliciji napeto zaradi zapletov okoli referendumskih pobud

V koaliciji je sicer zadnje dni napeto zaradi zapletov s podpisi pod referendumsko pobudo Sindikata za kemično, nekovinsko in gumarsko industrijo za referendum o zakonu za sanacijo bank. PS namreč grozi z interpelacijo ministra za notranje zadeve Vinka Gorenaka, še vedno pa je aktualen tudi poziv k odstopu predsednika DZ Gregorja Viranta.

Virant je ob prihodu na sestanek dejal, da želi, da opravijo razpravo o dogodkih, povezanih s podpisi pod referendum o slabi banki. Pojasnil je, da generalna sekretarka DZ Mojca Prelesnik politično ni primerna za nekatere v koaliciji, zlasti SDS. "Vendar tu se moramo držati resnice in pravice, ne le političnih interesov. Čvrstost koalicije mi je pomembna, a bolj kot to mi je pomembna resnica in pravica," je izpostavil Virant.

Tanko je dejal, da je pri zapletu s podpisi zagotovo prišlo do nepravilnosti, sicer bi se stvari razčistile. Dejstvo je, pravi, da v DZ skoraj mesec dni ni nihče vedel, koliko podpisov je bilo vloženih in koliko podpisov je na vsakem listu. Vmes se je "veliko stvari v DZ dogajalo, procesiralo, kopiralo, pakiralo, premikalo" je dejal Tanko in dodal, da je zato treba najprej ugotoviti, kaj je bilo v DZ. Gorenak je po njegovem mnenju opravil svoje delo.

Tanko: Ne gre za gonjo

Novakova meni, da je pri tej proceduri nekaj hudo narobe, če je prišlo do takega zapleta. Če gre za površnosti, bi morali po njenem mnenju odgovarjati tisti, ki so odgovorni za administracijo v tem primeru.

Če pa politiki, ki vodijo te institucije, ne poskrbijo za to, da se zadeva razišče, naj sami prevzamejo odgovornost, je jasna Novakova. To je po njenem mnenju najprej generalna sekretarka DZ. Kljub vsemu Novakova poudarja, da zaplet s podpisi ne sme vplivati na koalicijo v taki meri, da bi pri tem spregledali pomembne teme v državi.

V koaliciji je sicer dodatne napetosti povzročila policijska preiskava podpisa poslanke PS Melite Župevc pod zahtevo za referendum o zakonu o holdingu, ki je pokazala, da je podpis pristen. Virant pa je danes dejal, da se ne more znebiti občutka, da je bila preiskava politično motivirana s strani SDS.

Po mnenju Tanka pa je dejstvo, da so podpisi poslanke pod dokumenti komisije DZ, ki jo vodi, drugačni od podpisa pod referendumsko zahtevo. "Ne gre za nobeno gonjo. Dvom je bil izražen in se je pač preverilo," je dejal Tanko in dodal, da Gorenak pri tem nima nobene vloge. Zatrdil je še, da preiskava ni bila izvedena na zahtevo SDS.

Virant pa je danes vnovič pojasnil, da je bila v ponedeljek dana zahteva vodje poslanske skupine SDS, da pošlje podpis poslanke Melite Župevc v grafološko analizo, kar je predsednik DZ zavrnil, čez nekaj dni pa je v DZ vkorakala policija z istim namenom.