V DeSUS predloga zakona o SDH ne podpirajo. Želijo si namreč zagotovila, da bo del kupnin od prodaje premoženja namenjen za stabilizacijo pokojninske blagajne, zavzemajo pa se tudi za to, da bi tudi vodenje in nadzor Kapitalske družbe (Kad) ostala samostojna.

Kot je danes dejal Lajovic, gre predlog zakona v DZ po rednem postopku, morebitna razhajanja pa se bo lahko uredilo prek dopolnil. Ministrstvo za finance bo podrobnosti zakonskega predloga predstavilo v petek na novinarski konferenci, je napovedal Lajovic.

Kaj predvideva predlog zakona o SDH?

Predlog novega zakona o SDH tako kot veljavni zakon predvideva preoblikovanje Slovenske odškodninske družbe (Sod) v holding, v katerem bodo zbrane vse naložbe države in tako upravljane z enega mesta.

Po predlogu zakona, objavljenem med vladnimi gradivi, bi Kad ostal samostojna pravna enota, a bi bil v 100-odstotni lasti SDH, ki bi z njim tudi upravljal. Njegovo premoženje se bi lahko uporabilo le za namene iz pokojninskega zakona, dobička pa se ne bo smelo deliti delničarjem. Kad bi moral vsako leto Zavodu za pokojninsko in invalidsko zavarovanje nakazati 50 milijonov evrov za usklajevanje pokojnin.