Posedi vesel glede napredka

Ob prihodu na pogajanja je vodja koordinacije stavkovnih odborov Janez Posedi izrazil veselje, da so z vladno stranjo s sporazumom o reševanju stavkovnih zahtev uspeli priti tako daleč, da se lahko danes pogovarjajo o konkretnih ukrepih.

SVIZ odzive poslancev na Štrukljev izziv, naj si znižajo plače, označil za zavajajoče

Glavni vladni pogajalec, minister za notranje zadeve in javno upravo Gregor Virant je ponovil, da bodo najprej počakali na uraden sindikalni odgovor na aktualen vladni predlog varčevalnih ukrepov. Kot je povedal, bodo videli, ali bo ta odgovor skupen ali se bo vsak sindikat izjasnil posebej, a približevalni predlog bodo predstavili šele potem.

Sindikati ne želijo dodatnih posegov

O podrobnostih novega predloga ni želel govoriti, je pa že večkrat pojasnil, da bodo upoštevali »očitno stališče sindikatov«, da je vladni predlog v nekatere dejavnosti posegel bolj kot v druge in ga po tej plati nekateri sindikati jemljejo kot nepravičnega.

Sindikati vseskozi opozarjajo, da si ne želijo dodatnih posegov, nekateri pa so vladni strani postavili tudi svoje predpogoje za nadaljnja pogajanja. Glavni stavkovni odbor šolskega sindikata Sviz tako zahteva, da vse tri veje oblasti napovejo znižanje svojih plač, ki bo večje od znižanja plač javnim uslužbencem, ter dogovor o časovno vnaprej omejenih ukrepih. Virant je že na današnji novinarski konferenci po srečanju s predstavniki Policijskega sindikata Slovenije dejal, da nihče v vladi s tem ne bo imel problema, če bi bil to pogoj za to, da s sindikati najdejo dogovor o znižanju plačne mase.

»Obe veji oblasti se čutita odgovorni za situacijo, v kateri smo«

Glavni tajnik Sviza in predsednik konfederacije sindikatov javnega sektorja Branimir Štrukelj je ob prihodu na današnja pogajanja dejal, da ga Virantova izjava zelo veseli, saj da s tem »na nek način priznava ali vsaj daje vedeti javnosti, da se obe veji oblasti čutita odgovorni za situacijo, v kateri smo«. Po njegovem mnenju je to pomemben napredek, ker se je do zdaj zdelo, kot da je to "naravna katastrofa, ki nas je doletela".

Vlada se sicer s sindikati želi dogovoriti o ukrepih, s katerimi bi plačno maso znižali za 158 milijonov evrov. Prvotni predlog ukrepov jim je že predstavila, a mu sindikati niso bili naklonjeni. Nekateri med njimi zato pripravljajo tudi alternativne predloge, ker pa imajo tudi sindikati sami na posameznih področjih različna stališča, usklajenega protipredloga ni pričakovati. Zato od vladne strani pričakujejo, da jim bo predlagala sprejemljivejše ukrepe, je že po sredinih pogajanjih pojasnil Posedi.