Prvak DeSUS Karl Erjavec meni, da mora premier Janez Janša zaradi poročila protikorupcijske komisije odstopiti, enako pa mora s položaja ljubljanskega župana odstopiti Janković. Če Janša kljub pozivom ne bo odstopil, pa DeSUS ne namerava več sodelovati v koaliciji. Pri DeSUS menijo, da je najboljša rešitev trenutne situacije odhod na predčasne volitve.

Erjavec je za 24ur.com sicer že pred sestankom izvršnega odbora DeSUS napovedal, da bo sam predlagal odstop Janeza Janše. »Ta lahko svojo odločitev sporoči tudi iz Azerbajdžana,« je povedal predsednik DeSUS.

Janša: V naslednjih dneh možna dodatna presenečenja

Janez Janša je za Reporter povedal, da gre zaenkrat za scenarij zapleta oziroma »grmadenja krize«. Prepričan je, da kriza vlade pripravljala dlje časa, ima pa tudi več akterjev, kot se kaže na prvi pogled, zatrjuje. »V naslednjih dneh lahko sledi še več presenečenj, odvisno od tega, koga bodo vse še vpoklicali in uporabili ali bili pripravljeni razkriti,« je še povedal premier, ki meni, da bo razplet »kot vedno v podobnih resnih situacijah« v Sloveniji odvisen od tega, »koliko poguma so tisti, ki jim je za normalizacijo razmer v Sloveniji, pripravljeni vložiti v prizadevanje, da države popolnoma ne ukradejo.«

V SDS prav tako ne dopuščajo nobenega dvoma, da bi v primeru padca vlade v stranki zahtevali predčasne volitve. Kot poroča Delo je Janša celo napovedal, da bo danes, če se bo pokazalo, da koalicije ni več, preklical vse mednarodne obveznosti in začel priprave na volitve.

Vizjak: Moja kandidatura za premierja je znanstvena fantastika

Andrej Vizjak, ki se ga omenja kot možnega kandidata za novega mandatarja, če bi vlada delovala v isti sestavi, je idejo opisal kot znanstveno fantastiko. »Vstopil sem v ekipo Janeza Janše in tega ne nameravam menjati,« poroča Delo. Pojasnil je še, da sta se z Janšo pogovarjala o politični krizi, kaj več pa ni želel povedati.

Delo poroča tudi, da je Šušteršič po današnjem rednem sestanku koalicije povedal, da je šlo za običajen kolegij vlade, katerega se udeležujejo predsedniki vladnih odborov. Zanikal je, da bi se pogovarjali o reševanju politične situacije ali nadaljnjem sodelovanju DL v vladi.

Na vprašanje, če imajo dnevni redi sploh še smisel, če so nekatere stranke napovedala odhod iz vlade, je Šušteršič odgovoril: »Če vam je žena rekla, da se bo od vas ločila, bi se vam vseeno zdelo v redu, da vsaj vsak dan skuha kosilo in da normalno funkcionirata. Mi poskušamo narediti največ, kar se da, saj bo politična kriza tako ali drugače razrešena. To pa ne pomeni, da moramo vmes sedeti na zapečku in ne opravljati svojega dela.«

Svet NSi za to, da se koalicija ohrani in nadaljuje z delom

Svet NSi je na današnji seji soglasno sklenil, da je za Slovenijo najbolje, da sedanja vladna koalicija nadaljuje s svojim delom ter izpelje in uveljavi začete reforme. Odločitev o tem, ali bo odstopil, pa prepušča predsedniku vlade Janezu Janši, je po seji povedala predsednica NSi Ljudmila Novak.

Janša naj po besedah Novakove predvsem ugotovi, ali lahko koalicijo vodi pod zdajšnjimi pogoji ali "mora ukrepati kako drugače". Stranka z na seji sveta danes sprejetim sklepom od Janše sicer pričakuje, da bo naredil vse, da bo lahko ta vladna koalicija nadaljevala s svojim delom.

Svet NSi v sklepu tudi poudarja, da je za stranko v tem trenutku sprejemljiva edino obstoječa koalicija, zato od ostalih koalicijskih strank pričakuje, "da so pripravljene na dogovor o nujno potrebnih projektih, ki jih je treba še izpeljati".

Od vseh parlamentarnih strank NSi tudi pričakuje odgovorno in državotvorno ravnanje. "V tem trenutku morajo biti ključni interesi Slovenije, ne pa interesi posameznih političnih strank oziroma posameznikov," se glasi eden izmed sprejetih sklepov.

Novakova je v izjavi za medije ob robu seje še spomnila, da je Slovenija v zadnjem letu sprejela vrsto reform, ki kažejo na rezultate: "Zato menimo, da bi bila velika škoda in neodgovorno do državljanov Slovenije, da bi vse to zdaj izničili."

SLS: Janša naj v najkrajšem možnem času predlaga novega mandatarja

Glavni odbor stranke SLS od premiera Janeza Janše pričakuje, da v najkrajšem možnem času predlaga novega mandatarja, ki bo omogočil izvedbo reformnih ukrepov, je po seji odbora dejal prvak SLS Radovan Žerjav. Dodal je, da bo SLS vztrajala v aktualni vladi do konca februarske seje DZ. Če se do tedaj nič ne zgodi, bo SLS izstopila iz koalicije.

V SLS ocenjujejo, da je v nastalih razmerah "izrednega pomena, da omogočimo možnost sprejema reforme delovno pravne zakonodaje," je po štirih urah razprave na seji glavnega odbora stranke dejal Žerjav. Dodal je, da je bil namreč to eden ključnih projektov te vlade, zato je po njegovem mnenju pomembno, da omogočijo sprejem te reforme, še preden se zgodi z aktualno vlado, "kar koli se bo že zgodilo".

Če se do konca omenjene seje DZ, ki bo predvidoma trajala do začetka marca, nič ne zgodi v zvezi z vodenjem slovenske vlade, bo SLS "odkorakala iz koalicije", je poudaril Žerjav. Odstopil bo tudi kot minister za gospodarski razvoj in tehnologijo, enako bo storil tudi minister za kmetijstvo in okolje Franc Bogovič, ki prihaja iz vrst SLS. Če pa se medtem glede na različna stališča koalicijskih partneric "zgodi kaj drugega, se pač bo zgodilo kaj drugega," je povedal Žerjav.

Kot je dejal, SLS tako od Janše kot tudi od ljubljanskega župana Zorana Jankovića pričakuje, da "nemudoma sprejmeta odgovorne odločitve in s tem zagotovita na nek način stabilnost v tej državi". Problem je namreč pri njiju, meni Žerjav, ni pri nobenem drugem, niti pri njunih strankah.

Obremenilno poročilo KPK

O političnem položaju države bo danes razpravljal svet NSi. A kot je v preteklih dneh povedala predsednica stranke Ljudmila Novak, Janši za zdaj zaupajo, vlado pa bi podprli tudi ob morebitnem glasovanju o zaupnici vladi. Ob tem je Novakova za sprejemljiv označila scenarij, da znotraj iste koalicije največja vladna stranka SDS predlaga novega mandatarja.

Spomnimo, prvak DL Gregor Virant je bil že po razkritju precej obremenilnega poročila protikorupcijske komisije mnenja, da morata tako Janša kot Zoran Janković odstopiti z vseh javnih funkcij. V SDS so v odgovoru na sobotni ultimat DL zapisali, če bi radi zamenjali vlado, naj vložijo konstruktivno nezaupnico. Enega za DL najbolj spremenljivih scenarijev, po katerem bi stranka SDS predlagala novega mandatarja, so v skupni izjavi zavrnili ministri iz kvote SDS Vinko Gorenak, Žiga Turk, Zvonko Černač in Andrej Vizjak.