Sedaj je višina rtv-prispevka določena v zakonih o izvrševanju proračunov za leti 2013 in 2014 ter za leti 2014 in 2015, kar je po mnenju ministra za kulturo Uroša Grilca s sistemskega vidika ureditve RTVS neustrezna rešitev. Kot je opozoril, veljavna ureditev tudi ni ustrezna z vidika zagotovitve finančne neodvisnosti nacionalne RTV hiše.

Pomisleki le iz SDS

Zakoni o izvrševanju proračunov se namreč sprejemajo le za obdobje dveh let in po postopku, ki ne zagotavlja sodelovanja javnosti in usklajevanja med ključnimi deležniki in naslovniki predpisa. Finančna neodvisnost RTVS pa je, tako ministrstvo, nujni predpogoj za zagotovitev institucionalne avtonomije in uredniške neodvisnosti RTVS.

Na odboru je bilo pomisleke na račun novele slišati le iz vrst SDS. Po mnenju strankine poslanke Janje Napast novela prinaša prikrito povišanje rtv-prispevka, ki se bo slej ko prej tudi zgodilo. Kot je opozorila, novela ne spreminja določbe zakona, ki omogoča desetodstotno povišanje prispevka.

Odbor je zavrnil dopolnilo SDS, ki bi zavezancem za zasebno rabo omogočil, da si lahko sami določijo višino plačevanja rtv-prispevka, odvisno od tega, koliko gledajo oz. so zadovoljni s programskimi vsebinami. Zasebni uporabnik bi lahko prispevek povišal za največ 100 odstotkov in znižal za največ 50 odstotkov.

Nepremišljen poseg v finančne temelje RTVS

Po mnenju poslanke SDS Alenke Jeraj bi takšna zakonska rešitev nacionalno RTV hišo približala najširšemu krogu gledalcev in poslušalcev, obenem pa tudi bistveno zmanjšala politični vpliv vlade na RTVS. Koalicijski poslanci so dopolnilo SDS ocenili kot nepremišljen poseg v finančne temelje RTVS.

Predsednica odbora Majda Potrata (SD) je dopolnilo označila za še en poskus SDS, da destabilizira RTVS. Poslanec PS Jožef Kavtičnik pa se ni strinjal z razlago SDS, da gre dopolnilo v dobrobit gledalcev in poslušalcev. Po njegovem mnenju je SDS dopolnilo vložila predvsem z namenom, da ponovno spodbudi politično razpravo o RTVS.

Podporo vladni noveli je izrekel tudi generalni direktor RTVS Marko Filli. Kot je poudaril, vodstvo zavoda ne namerava vladi predlagati povišanje rtv-prispevka. V odzivu na dopolnilo SDS pa je opozoril, da je RTVS izvajalec javne službe in ne ustvarja zgolj všečnega programa, kot to počnejo komercialne medijske hiše.

Znižanje prispevka ostalo brez zadostne podpore

Na sami seji odbora je SDS vložila še dopolnilo, po katerem bi se višina rtv-prispevka znižala z 12,75 evra na 12 evrov. Tudi to dopolnilo je ostalo brez zadostne podpore odbora.

Novela zakona o RTVS prinaša tudi nekaj popravkov nomotehnične oz. redakcijske narave, ki so potrebni zaradi zagotovitve popolne jasnosti predpisa, tudi v delu, ki se nanaša na izvolitev generalnega direktorja RTVS, je pojasnil Grilc.

Ministrstvo za letos napoveduje pripravo novega zakona o RTVS, ki naj bi v celoti prenovil to področje. Novela se zato po Grilčevih besedah omejuje le na najnujnejše popravke.

SDS za sklic nujne seje komisije za nadzor javnih financ

Poslanska skupina SDS je sicer danes v zvezi z RTVS vložila zahtevo za sklic nujne seje parlamentarne komisije za nadzor javnih financ. V SDS predlagajo, da bi se poslanci na seji lotili »odprave in obravnave nepravilnosti na RTVS, ki so bile ugotovljene z zunanjim revizijskim poročilom na zahtevo nadzornega svet RTVS«.

V zahtevi za sklic seje poslanci SDS med drugim navajajo, da je nadzorni svet RTVS na podlagi zunanje revizije ugotovil številne nepravilnosti pri delovnih procesih in pozval vodstvo RTVS, naj v enem mesecu sistemske napake odpravi ter ugotovi odškodninsko in disciplinsko odgovornost vseh vpletenih.

Rok se je iztekel 25. decembra

Rok za izvedbo sklepa nadzornega sveta RTVS se je iztekel 25. decembra lani, so opozorili v SDS. Z enim od sklepov, ki jih v zahtevi za sklic seje predlagajo poslanci SDS, bi komisija za nadzor javnih financ pozvala vlado in pristojna ministrstva, naj sprejmejo zakonske rešitve, ki bodo preprečevale in sankcionirale v reviziji ugotovljene kršitve.

Po predlogu SDS naj bi komisija tudi predlagala DZ, naj ne sprejme povišanja rtv-prispevka, dokler se kršitve ne sankcionirajo in se ne povrne nastala škoda.