Janković naj bi zlasti nasprotoval predlaganemu rebalansu proračuna, saj naj bi ta Ljubljani namenjal premalo denarja, a so se poslanci postavili na stran predsednice vlade Alenke Bratušek, kar smo poročali že v tiskani izdaji današnjega Dnevnika.

O trenjih znotraj PS preberite tudi v današnji tiskani izdaji: V Pozitivni Sloveniji nemirno

Erjavec in Virant opozarjata

Vrnitev Zorana Jankovića na čelo PS bi skoraj zanesljivo pomenila konec koalicije, konec vlade in najbrž povečano nevarnost prihoda evropske trojke, je pred sejo vlade dejal Gregor Virant.

Svet PS je namreč v sredo sklenil, da bo kongres stranke jeseni. Janković sicer še ni povedal, ali bo na volilnem kongresu vnovič kandidiral za predsednika stranke. Da bi Jankovićeva izvolitev pomenila težave v koaliciji, ocenjuje tudi Karl Erjavec. Dejal je sicer, da je težko napovedovati kandidature, gre pa tudi za interno stvar PS. Če pa bi se zgodil takšen scenarij, bi to po njegovih besedah povzročilo težave v delu vlade, saj da si težko »predstavlja, da bi vlado vodil nekdo, ki ni predsednik stranke«. Spomnil je tudi na zadržke do Jankovića.

Strinja se, da z morebitno politično krizo verjetno ne bi prav hitro dočakali predčasnih volitev, ampak bi upravljanje države verjetno prevzela t. i. trojka preko tehnične vlade.

Gašpar Gašpar Mišič napovedal podporo Jankoviću, Jakič o tem še ne more govoriti

Vodja poslanske skupine SD Matjaž Han je za STA spomnil, da je bil pogoj njihove stranke za sodelovanje v sedanji koaliciji umik Jankovića z vrha PS, pri tem stališču pa vztrajajo. Če bo Janković res vnovič pristal na čelu največje vladne stranke, je tako po besedah Hana odgovor na dlani. Dodal je, da SD podpira vlado Alenke Bratušek.

Po mnenju predsednika SD Igorja Lukšiča pa je pomembno, da se največja koalicijska stranka konsolidira in končno izvoli predsednika ali predsednico. Od tega, kdo to bo, je odvisno, ali bo Slovenija šla po poti utrjevanja stabilnosti ali se bo proces destabilizacije spet obnovil, je navedel.

Medtem je glavni tajnik SD Uroš Jauševec na družbenem omrežju Twitter zapisal:

Bratuškova je v enem od intervjujev že napovedala, da se bo v primeru vnovične Jankovićeve kandidature umaknila. Če bo Janković vnovič kandidiral, pa mu je pred današnjo sejo vlade podporo že napovedal državni sekretar v kabinetu premierke Gašpar Gašpar Mišič.

Minister za obrambo iz vrst PS Roman Jakič je povedal, da se bo glede podpore posameznemu kandidatu za predsednika stranke odločil, ko bodo kandidati znani. O tem, ali bi podprl Jankovića, tako ne more govoriti, saj da tudi ne ve, ali bo kandidiral. Na torkovem sestanku namreč po Jakičevih besedah Janković ni rekel, da bo kandidiral, temveč je povedal, da bo do kongresa razmislil o svojih potezah.

Pritiski koalicijo še bolj povezujejo

Vodja poslanske skupine PS Jani Möderndorfer, ki pravi, da je koalicija trdna in da jo pritiski še bolj povezujejo, je na novinarski konferenci poudaril, da ima kot vsi ostali tudi Janković pravico kandidirati za predsednika stranke.

Möderndorfer je spomnil, da so v PS na januarskem kongresu, ko so prejeli odstopno izjavo dotedanjega predsednika PS Zorana Jankovića, tudi sklenili, da bo novo vodstvo stranke izvoljeno na naslednjem kongresu. V prehodnem času sicer stranko vodi Alenka Bratušek »in tudi legitimno vodi celotno koalicijo«, je poudaril Möderndorfer.

V statutu je obenem zapisano, da je kongres enkrat letno. Kot je opozoril, pa ga je bilo v času, ko so »čez noč« sestavili koalicijo in prevzeli vodenje države, praktično nemogoče izpeljati. V jesenskem času pa ga bo treba izpeljati iz več razlogov, med katerimi je Möderndorfer poleg izvolitve novega predsednika ali predsednice stranke omenil tudi priprave na evropske in lokalne volitve.

Kandidacijski postopek za predsednika stranke se sicer še ni začel. Kot je poudaril vodja poslanske skupine, pa za predsednika stranke zagotovo ne bosta kandidirala oba. »Kandidirala bo ali Alenka Bratušek ali Zoran Janković. Samo eden od teh dveh,« je zatrdil.

Kandidaturo za predsednika sicer po besedah Möderndorferja vložijo vsi članice in članice, vendar pa sta po njegovi oceni edina pretendenta lahko Bratuškova in Janković. Prav tako vodja poslanske skupine PS ne vidi možnosti, da bi Bratuškova ostala predsednica vlade, Janković pa bi postal predsednik stranke.

Zato je tudi ob izjavah, da utegne morebitna vrnitev Jankovića na čelo stranke povzročiti nestabilnost v koaliciji, opozoril, da bi bilo pomembno, da bi se nehali pogovarjati o stvareh, ki se niso zgodile.

Kot je poudaril, pa je »vsem koalicijskim partnerjem, tudi Pozitivni Sloveniji, zelo jasno, pod kakšnimi pogoji je ta koalicija sestavljena in kako misli delovati«.