Usklajen protipredlog je iluzija

Posedi je pred začetkom pogajanj tudi dejal, da uradnega odgovora koordinacije stavkovnih odborov sindikatov javnega sektorja verjetno sploh ne bo, saj je ločenih mnenj vsaj toliko, kolikor je sindikatov. Ta bodo po njegovem mnenju verjetno morali predstaviti na kakšni širši konferenci, medtem ko bodo na ravni koordinacije skušali pogledati, katera stališča so skupna in ta skupno predstaviti.

Tako od sindikatov tudi ni pričakovati usklajenega protipredloga varčevalnih ukrepov. »To je iluzija,« je povedal Posedi in dodal, da bo moral minister za notranje zadeve in javno upravo Gregor Virant, ki je glavni vladni pogajalec, pokazati »dovolj kreativnosti in spodbuditi sindikate k resnemu razmišljanju«.

Če ne 'prinesemo not' 160 milijonov evrov, decembra ne bo za plače

Virant, ki je sicer danes v DZ v odgovoru na poslansko vprašanje dejal, da pričakuje odgovor sindikatov danes ali najpozneje do četrtka, je ob prihodu na pogajanja dejal, da vlada ne bo podala približevalnega predloga ukrepov, dokler sindikati uradno ne odgovorijo na prvotnega. O podrobnostih novega predloga ni želel govoriti, poudaril je le, da bodo upoštevali »očitno stališče sindikatov«, da je vladni predlog v nekatere dejavnosti posegel bolj kot v druge in ga po tej plati nekateri sindikati jemljejo kot nepravičnega.

Po Virantovih besedah »na koncu moramo tako ali drugače priti do tega, da prinesemo noter 160 milijonov evrov«. V nasprotnem primeru, tako minister, ne bo mogoče realizirati letošnjega proračuna oziroma bo decembra zmanjkalo za plače.

Vlada pripravljena na kompromise

»Zaradi vladne strani pogajanja ne bodo stala niti eno minuto,« je dodal. Ob tem meni, da je škoda vsakega zamujenega dneva. Po njegovih besedah si vlada želi skleniti dogovor, v vsakem primeru pa da bo nekaj treba narediti. Če dogovora ne bo in bodo morali poseči po enostranskih ukrepih, kar bi lahko privedlo do zaostrovanja stavk in demonstracij, bo to po njegovih besedah slabo za vse. Zato Virant pričakuje, da se bodo na koncu vendarle dogovorili. »Vlada je pripravljena na kompromise, upajmo, da so sindikati tudi,« je še dodal.

Predsednik Konfederacije sindikatov javnega sektorja Slovenije ter glavni tajnik Sindikata vzgoje, izobraževanja, znanosti in kulture Slovenije (Sviz) Branimir Štrukelj pa je danes med drugim ponovil, da bi bilo dobro, da vse tri veje oblasti pokažejo, da so same pripravljene na varčevanje in da bi si funkcionarji znižali plače še preden zahtevajo od javnih uslužbencev, da »spet nekaj dajo«.

Izjemno nepredvidljiva odločitev

Glede Sviza, ki se bo o vladnem predlogu varčevanja opredeljeval v torek, pa je dejal, da ni bila odločitev nikoli tako nepredvidljiva, kot je zdaj. Signali, ki jih dobivajo s terena, so različni, izražajo pa zlasti izrazito nezadovoljstvo, ker ljudje »ne vedo več, zakaj in čemu naj bi se odrekali«. Vse se namreč »podaljšuje v neko slabo neskončnost, na drugi strani pa ne dobivamo nobenih zagotovil, da bo temu kdaj konec in da bomo izšli iz krize,« je dejal.

Ob tem poudarja, da se v Svizu zavedajo, da se bo treba nečemu odreči, a hkrati ne verjamejo več, da so oblasti sposobne racionalnega dogovora, ki bi bil pravičen. Spomnil je, da je Sviz še vedno v stavki in da je najprej nujen stavkovni sporazum. Če ne bodo našli rešitve, pa dopušča možnost novih stavkovnih aktivnosti.

Da vladni predlog zanje ni sprejemljiv, pa je danes pojasnil predsednik sindikata poklicnih gasilcev Aleksander Ogrizek, ki je izrazil upanje, da bo vlada stopila »dva koraka nazaj«. Kot je še dejal, gasilci v tem hipu ne razmišljajo o stavki, bo pa treba rešiti še nekatere odprte točke pri stavkovnih zahtevah.

Plačna masa v policiji se ne bo znižala

Stavkovni odbor Policijskega sindikata Slovenije je medtem že sklenil, da bo zaradi »popolnoma nesprejemljivih« predlaganih vladnih ukrepov od 26. aprila do 5. maja zaostril stavkovne aktivnosti na območju celotne države. Kot so med drugim zapisali, vlada ni dala nikakršnih zagotovil za povečanje sredstev v masi za plače z naslova Sporazuma med Policijskim sindikatom Slovenije, Sindikatom policistov Slovenije in vlado. Virant pa je danes v DZ ocenil da se plačna masa v policiji letos ne bo znižala, ampak se bo kvečjemu s prerazporeditvami iz materialnih stroškov zvišala.

Kot je dejal v odgovoru na vprašanje poslanca SDS Vinka Gorenaka, bo razporeditev plačne mase med policiste »morda nekoliko drugačna«. »Recimo, če se bo znižal dodatek za delovno dobo, se bo lahko ta del kanaliziral v plačilo nadpovprečnih obremenitev in nadur,« je pojasnil Virant.

Ob tem je opozoril, da ima šolstvo glede tega drugačno situacijo: »Manevrskega prostora na materialnih stroških je zelo malo ali skoraj nič in ne morejo narediti tako kot policija.« Minister je menil, da se zato v šolstvu kot dejansko edina možnost ponujajo spremembe na področju normativov in standardov. Spomnil pa je na stališče Sviza, ki takšni rešitvi nasprotuje.