Možnost, da bi s konstruktivno nezaupnico izbrali samo novega mandatarja, ne bi pa izvolili nove vlade, kar bi pripeljalo do predčasnih volitev, bi bila po mnenju Viranta nespodobna. Virant je sicer v izjavi za medije ponovil, da bi bila najboljša rešitev ta trenutek predčasne volitve, vendar do njih ni mogoče priti, če se zanje ne odloči predsednik vlade. Tako ostaja druga možnost - konstruktivna nezaupnica, pojasnjuje. K predčasnim volitvam se sicer nagibajo tudi v SD. Prejšnji teden pa so povedali, da bodo v vsakem primeru podprli konstruktivno nezaupnico, ne pa nujno tudi nove vlade.

Po Virantovih besedah se dogodki odvijajo v smer konstruktivne nezaupnice, "ker je to tudi edina logična rešitev". "Vlada, ki je vse bolj okrnjena, ki bo imela vsak dan manj ministrov, ki ima tudi zelo zelo nizko javno podporo, na dolgi rok ne more zdržati," je prepričan. Vse stranke, ki so pripravljene podpreti novega mandatarja, bi morale tako po Virantovih besedah stopiti skupaj, doseči kompromis in čim prej izreči konstruktivno nezaupnico. Kje so zaenkrat v dogovorih še ovire za konstruktivno nezaupnico, Virant ni želel komentirati.

Glede stranke SLS, v kateri naj bi po neuradnih informacijah razmišljali za vstop v novo vlado le, če bi v njej sodelovala tudi SD in bi šlo za širšo vladno koalicijo, Virant pravi, da bi bilo dobro, če bi novi mandatar in nova vlada uživala čim širšo podporo, saj bo tako lažje delati. "Mislim pa, da ni čas, da bi stranke postavljale kakšne hude pogoje, ultimate in kaprice. Čas je, da stopimo skupaj, da se razumno dogovorimo," je dejal.

O tem, kako in kdaj potekajo pogovori o novi vladi, Virant ni želel govoriti, prav tako ne komentira imen morebitnih novih mandatarjev, "dokler ni kakšnih uradnih odločitev". Na vprašanje, ali je več možnosti, da bi bil za mandatarja izvoljen strokovnjak ali politik, Virant odgovarja, da je ključno, da bi na tem mestu dobili osebo, ki bi uživala široko zaupanje ljudi, to pa je "v tem trenutku lahko predvsem nekdo, ki ne prihaja direktno iz sveta politike".

Na vprašanje, ali bodo, če bo za mandatarja izvoljen strokovnjak, želeli, da imajo stranke določen delež ministrov v vladi, Virant odgovarja, da bi moral imeti mandatar pri sestavi vlade odločilno besedo. Sicer pa so po njegovih besedah pogovori o sestavi ministrske ekipe "še daleč, o tem nima smisla danes špekulirati". Najprej se morajo dogovoriti o vsebini, o ključnih projektih, ki jih mora vlada speljati, in o imenu mandatarja, je pojasnil.

Po Virantovem mnenju je mogoče, da bi o konstruktivni nezaupnici odločali na prihodnji seji DZ. Kot meni, pa bi morali to storiti najpozneje do 15. marca.

Virantovo glavno sporočilo na četrtkovem srečanju parlamentarnih strank pri predsedniku republike Borutu Pahorju bo, "da Slovenija čim prej potrebuje kredibilno in stabilno vlado, ki bo delala na polno". Kot pričakuje, bo Pahor verjetno skušal s predsedniki strank doseči vsebinski dogovor o nekaterih ključnih in aktualnih projektih, kot so ratifikacija hrvaške pristopne pogodbe, delovnopravna reforma in sprememba referendumske ureditve v ustavi. Po njegovem mnenju se Pahor ta trenutek ne bo vmešaval v oblikovanje nove vlade, "ker tudi ni na potezi".