Kot so zapisali v sporočilu za javnost, veterani vojne leta 1991, združeni v Zvezi veteranov vojne za Slovenijo in Zvezi policijskih veteranskih društev Sever, najostreje obsojajo izjavo veleposlanika, s katero omalovažuje žrtve in samo osamosvojitveno vojno za Slovenijo.

"Veterani vojne '91 ne dovolimo, da žrtve in vojno za Slovenijo žali kdorkoli, še posebej ne tisti, ki mu naša država nudi vso gostoljubje in je ob tem še njegova gostiteljica. Zato pričakujemo vsaj njegovo jasno opravičilo vsem žrtvam vojne za Slovenijo ter njihovim svojcem in vsem udeležencem te kratke, vendar za nas uspešne obrambe pred jugoslovanskim agresorjem."

Veterani zadovoljni z odzivom MZZ

Veterane veseli, da so se na MZZ v četrtek odločili ukrepati. "Končno si je nekdo upal poklicati na zagovor veleposlanika ZDA zaradi vmešavanja v notranje zadeve države, ki je njegova gostiteljica, pa čeprav le na ravni veleposlanika."

Upajo, da bo opravičilo veleposlanika zahteval tudi predsednik republike Borut Pahor.

"Takšne neokusnosti in žalitve državljank in državljanov Republike Slovenije iz ust veleposlanika ZDA smo v Sloveniji že večkrat slišali in upravičeno pričakovali, da ga bodo naše najvišje politične avtoritete vsaj opozorile, vendar se to ni zgodilo," so še spomnili in dodali, da se to na žalost ni zgodilo, ravno nasprotno.

»Ne čudijo pomilovalni pogledi drugih veleposlanikov«

"Obiskovanje, druženje ob raznih kuharskih mojstrovinah in poslušanje ter upoštevanje njegovih nasvetov celo pri formiranju vlade neodvisne in suverene Slovenije je razgalilo vso bedo in samoponižanje, v katera smo se pustili zapeljati (...) Tako naj nas nikar ne čudijo pomilovalni pogledi drugih veleposlanikov, akreditiranih v Sloveniji," so zapisali.

Mussomeli si je povabilo na MZZ, kjer so od njega zahtevali pojasnila, in jezo veteranov nakopal s svojo izjavo za POP TV v sredo. Medtem ko je razmišljal, kaj je razlog za razklanost v slovenski družbi, je namreč med drugim dejal: "Prelahko vam je bilo. Kaj, deset ljudi je umrlo v vaši vojni za neodvisnost. Menim, da imajo takrat, ko ljudje skupaj krvavijo, skupaj trpijo, se skupaj borijo, več občutka za narodno identiteto."

Potezo MZZ podpirajo tudi v Solidarnosti

Tudi v stranki Solidarnost pozdravljajo odločitev MZZ, da je na zagovor poklicalo »do Slovenije nespoštljivega ameriškega veleposlanika Mussomelija«.

»Da bi bilo to potrebno storiti, smo opozorili v svoji izjavi, ki smo jo medijem posredovali takoj, ko so bile objavljene škandalozne izjave ameriškega veleposlanika,« so še zapisali v izjavi za javnost.

V Solidarnosti od zunanjega ministrstva tudi vnaprej pričakujejo, da bo ostro reagiralo na vsakršne poskuse poniževanja Slovenije s strani ameriškega veleposlanika. Prav tako pričakujejo, da bo naša država v mednarodnih odnosih zavzela odločnejšo držo in bolj jasna stališča, ki so skladna z načeli solidarnega in pravičnega sveta.

Ameriški veleposlanik je v sredinem pogovoru z nekaterimi slovenskimi mediji komentiral tudi kandidaturo nekdanjega predsednika Danila Türka za generalnega sekretarja ZN. Mussomeli težavo pri Türku vidi v dejstvu, da deli slovensko družbo, izrazil pa je tudi mnenje, da bo to za Slovenijo "izgubljena priložnost".

Vajgel podprl, Zver kritiziral MZZ

Na te Mussomelijeve izjave se je odzval evropski poslanec Ivo Vajgl (Alde/Zares), ki meni, da komentarji ameriškega veleposlanika glede kandidature Türka - če zanje ni dobil izrecnega navodila iz State Departmenta - vsekakor "presegajo dobre običaje, po katerih se ravnajo diplomati".

"Majhno, osebno maščevanje za zelo utemeljena opozorila, ki mu jih je zaradi že prislovičnega nediplomatskega obnašanja svoj čas izrekel predsednik Türk?" se sprašuje Vajgl. "Kaj lahko ameriškega veleposlanika motivira, da razmnožuje neposrečeno Türkovo izjavo o drugorazrednosti, ki jo je Türk sam pojasnil in obžaloval?" dodaja in izpostavlja, da se je tudi cela vrsta ameriških predsednikov v bližnji preteklosti odlikovala po nespretnih izjavah, ki so potrebovale naknadna pojasnila.

Kritičen do MZZ pa je bil evropski poslanec Milan Zver (EPP/SDS), ki je prepričan, da je bil glavni razlog za zagovor Mussomelija prav njegova izjava o Türku. "To je ena od najbolj sramotnih (vladnih) potez, odkar imamo svojo državo," je zapisal na spletnem družbenem omrežju Twitter.

Podobno menijo v stranki SDS, saj tako kot Zver verjamejo, da je bil Mussomeli na zagovor poklican, "ker je javno razložil, zakaj nekdanji komunistični aparatčik in nekdanji predsednik republike Slovenije dr. Danilo Türk ni primeren kandidat za generalnega sekretarja ZN". Veleposlanik je namreč, kot so v SDS zapisali v sporočilu za javnost, spomnil, "da je dr. Türk povojni genocid, ki ga je izvedla titoistična komunistična partija in njena vojska, razglasil za drugorazredno temo".