Za Slovence in druge državljane EU bo v prihodnjem študijskem letu na voljo 19.121 vpisnih mest, in sicer 15.657 mest za redni in 3464 za izredni študij. Število stolov se je v primerjavi z lanskim razpisom skrčilo za 695 mest (za 104 v rednem in za 591 v izrednem študiju), a je številčno nekoliko šibkejša tudi generacija letošnjih kandidatov. Kljub temu se bo povečalo število mest za študij družboslovja in humanistike ter zmanjšalo število mest za študij naravoslovja in tehnike. Po mnenju nekaterih poznavalcev gre pri tem najbrž za prilagoditev vpisnih mest na tehniki in naravoslovju realnemu zanimanju študentov pa tudi želji teh fakultet, da bi lahko med prijavljenimi izbirale. Nadaljuje se tudi trend povečevanja števila vpisnih mest na univerzitetni študij in zmanjševanja mest v strokovnih, bolj praktično naravnanih študijskih programih.

Razpis »standarden in brez pretresov«

Minister za izobraževanje Jernej Pikalo naraščanja števila mest za družboslovje in humanistiko ter zmanjševanja vpisa v strokovne programe na včerajšnji predstavitvi razpisa ni komentiral. Dejal je le, da so število in strukturo vpisnih mest predlagali visokošolski zavodi sami, njihove predloge pa da je ministrstvo v celoti upoštevalo. Po mnenju ministra Pikala je letošnji razpis, ki ponuja vpisna mesta nekoliko skrčeni generaciji, »standarden in brez pretresov«.

Razpis vključuje 281 študijskih programov na štirih javnih zavodih (treh univerzah in Fakulteti za informacijske študije v Novem mestu) in na 13 zasebnih koncesioniranih zavodih. Dodatnih 1221 mest za redni in 606 mest za izredni študij je na voljo tudi za Slovence brez državljanstva in tujce iz držav nečlanic EU. Tisti študenti, ki bi se radi vpisali redno po že opravljeni diplomi ali pa bi želeli študirati še kakšno smer vzporedno, te možnosti tako kot lani ne bodo imeli. Tudi za vpis po merilih za prehode v višje letnike v razpisu ni dodatnih vpisnih mest, kar pomeni, da bodo lahko fakultete in drugi zavodi v višje letnike sprejeli le toliko kandidatov, da ne bodo presegli števila razpisanih mest v prvem letniku te generacije.

Po novem obvezna e-prijava

Poglavitna novost letošnjega razpisa pa je obvezna e-prijava za vpis, ki naj bi v prihodnjih letih preprečila fiktivno vpisovanje. Od 5. februarja naprej se bodo lahko kandidati na vse razpise, tega in tiste, ki bodo še sledili, prijavljali prek enega mesta. Načina bosta dva. To bodo lahko storili s kvalificiranim digitalnim potrdilom, kar pomeni, da bodo obrazec tudi elektronsko podpisali, in z uporabniškim imenom ter geslom, ki ga bo kandidat dobil na spletnem portalu eVŠ ob vstopu v prijavo. V tem primeru bo kandidat prijavo poslal elektronsko v sistem eVŠ, natisnil izpolnjen obrazec, ga podpisal in ga s prilogami priporočeno poslal po pošti pristojni prijavno-informacijski službi ali visokošolskemu zavodu. Minister je še povedal, da so mislili tudi na študente, ki nimajo računalnika ali dostopa do interneta. Tem bodo na voljo računalniki v nekaterih javnih knjižnicah in zavodih za zaposlovanje. V zvezi z vprašanji, ki zadevajo vsebino študija, pa se morajo kandidati tako kot doslej obračati na fakultete in šole, kjer želijo študirati.