Veber je predstavnikom zveze zagotovil, da bo s tematiko po prejemu pobude seznanil tako pristojna delovna telesa v državnem zboru kot tudi vlado, so še zapisali v Vebrovem kabinetu.

Predstavniki zveze pod vodstvom predsednika Ilije Dimitrievskega so predsedniku DZ predstavili tudi svoj pogled na njihov trenutni položaj ter podali stališča glede vprašanja priznanja kolektivnih pravic pripadnikom narodov nekdanje SFRJ, ki prebivajo v Sloveniji.

Ob tem so predstavniki zveze poudarili, da je bilo na simbolni ravni veliko storjenega s sprejemom deklaracije o položaju narodnih skupnosti pripadnikov narodov nekdanje SFRJ v Sloveniji ter izrazili željo, da bi ponovno oblikovali ukinjeno posebno posvetovalno telo pri vladi.

Sogovorniki so izpostavili tudi vprašanje financiranja kulturnih društev Zveze in možnost učenja maternega jezika posamezne narodne skupnosti. Po njihovih besedah je namreč vseh pripadnikov drugih narodov in narodnosti nekdanje Jugoslavije, ki živijo v Sloveniji in so tudi njeni državljani, okoli 210.000, število vseh pa je še precej večje.