Gantar je na novinarski konferenci povedal, da bo stranka začela z zbiranjem 5000 podpisov volivcev, če poslanci predloga zakona do 15. januarja prihodnje leto ne bodo vložili v zakonodajno proceduro.

Pojasnil je, da predlog zakona opredeljuje vstopne pogoje za opravljanje javnih funkcij in izstopne pogoje, zaradi katerih javnim političnim funkcionarjem preneha mandat. V stranki predlagajo ureditev, po kateri se statusa uradnikov in funkcionarjev glede vstopnih pogojev in pogojev prenehanja funkcije izenačita oziroma da so pogoji za funkcionarje še nekoliko strožji.

Predlog zakona se po Gantarjevih besedah nanaša na predsednika republike, predsednika vlade, poslance DZ, ministre, državne sekretarje, državne svetnike, župane in občinske svetnike. Nanaša se tudi na javne uslužbence, predvsem v pomenu izenačevanja vstopnih pogojev z javnimi funkcionarji. "Za uradnike ne morejo veljati višji standardi kot veljajo za politike, temveč obratno," so v obrazložitvi predloga zapisali v Zares.

Omenjeni zakon tako določa nove pogoje za prenehanje opravljanja funkcije, med drugim je eden izmed pogojev pravnomočna obtožba ali obsodba zaradi kaznivega dejanja zoper uradno dolžnost, javna pooblastila in javna sredstva. Med vstopnimi pogoji v Zares med drugim predlagajo, da za funkcijo ne more kandidirati oseba, zoper katero je vložena pravnomočna obtožnica zaradi naklepnega kaznivega dejanja, ki se preganja po uradni dolžnosti ali obtožni akt zaradi kaznivega dejanja zoper uradno dolžnost, javna pooblastila in javna sredstva.

Gantar je pojasnil, da glede na trenutno ureditev ni določbe, ki bi urejala prenehanje funkcije zaradi obsodbe v kazenskem postopku za predsednika vlade, ministre in državne sekretarje. Dodal je še, da bi po predlogu zakona na dan njegove veljavnosti morali odstopiti vsi funkcionarji, ki ne bi izpolnjevali pogojev.