Prvi mož Sindikata vzgoje, izobraževanja, znanosti in kulture Slovenije (Sviz) Branimir Štrukelj je zato danes Rebolja opozoril, da je predlagano oziroma "poljubno plačilo" za opravljeno delo v nasprotju z zakonom o delovnih razmerjih, ki delavcem zagotavlja ustrezno plačilo za opravljeno delo.

V sindikatu sicer razumejo, da se je Univerza v Mariboru zaradi proračunskega znižanja sredstev znašla v skrajno zahtevnem položaju, vendar je po besedah Štruklja nesprejemljivo, da ga enostransko in mimo dogovora z zaposlenimi rešuje na njihov račun.

"Z rektorjem želimo okoli vprašanje plačevanja tega povečanega obsega nadobveze skleniti dogovor, ki bi na nek način ugotovil, da nastaja dolg pri zaposlenih ter da je treba to na nek način poravnati. Mi smo se o tem pripravljeni z univerzo dogovoriti in podpisati nek dogovor o tem, kako se bo to saniralo," je dejal Štrukelj, ki se bo v petek na to temo sestal tudi z novim šolskim ministrom.

Ob tem je predstavnike sindikata, ki pravijo, da so razmere najbolj zaostrene prav v Mariboru, zmotilo tudi dejstvo, da jih vodstvo mariborske univerze v zvezi z predlaganim ukrepom ni predhodno obvestilo in zato takšno ravnanje smatrajo kot enostransko in narejeno mimo dogovora, ki bi bil z zaposlenimi absolutno potreben.

Rebolj je po sestanku povedal, da je bil ta zelo konstruktiven, ob tem pa poudaril, da je bil sklep njihovega senata v veliki meri interpretiran napačno kot neka zaveza zaposlenih, da se odrečejo plačilu. Po njegovih besedah vse skupaj ni bilo mišljeno tako, pač pa kot nek dogovor o tem, da bodo tiste programe, ki jih bo univerza razpisala, tudi v celoti izvedli.

"Želimo si zaveze, da se lahko študenti brez skrbi vpišejo v razpisane študijske programe in jih tudi zaključijo," je dejal rektor in dodal, da bi kakršnikoli učinki na plače zaposlenih s tem v zvezi sicer veljali za leto 2014. Rebolj je izrazil upanje, da sindikat razume nastale razmere,. Kot pravi, tudi vodstvo univerze tega ni veselo, a je ta trenutek v nemogočem položaju, do katerega so privedli nepremišljeni rezi na izobraževalnem področju.

Del današnjega dogovora zato po njegovih besedah tudi predvideva, da bodo nastopili skupaj in v pogovorih z vlado opozorili na to, da univerza ni del problema, pač pa del rešitve za sedanje krizne razmere. Zato od nove vlade pričakujejo, da bo razmere razumela tudi, ko bo sprejemala rebalans državnega proračuna.

Rektor mariborske univerze se po mnenju visokošolskega sindikata postavlja nad zakon

Konkretne oblike pritiskov na zaposlene na mariborski univerzi pri podpisovanju izjav o opravljanju dela "ne glede na plačilo" po mnenju Visokošolskega sindikata Slovenije (VSŠ) kažejo, da "rektor ustavno zagotovljeno avtonomijo razume kot pravico, da se postavi nad zakon".

V sindikatu so prepričani, da je rektorjeva etična neobčutljivost dosegla vrh s predlogom, da se nekateri programi v predlogu razpisa vključijo pogojno in označijo z "zvezdico". To ocenjujejo kot "javno grožnjo z administrativno eliminacijo nepokornih učiteljev in študentov", sploh glede na dejstvo, da so tudi podpisane izjave pravno nične.

Kot poudarjajo, bi tak razpis lahko brez pretiravanja označili kot proskripcijsko listo, rektorjeve izjave v medijih, da se izjave podpisujejo "brez dramatiziranja" na vseh fakultetah razen na eni, pa na popolno ignoranco številnih izrazov protesta.

Ob tem sindikat v današnji izjavi pojasnjuje, da so državne univerze, kamor sodijo ljubljanska, mariborska in primorska, ustavna kategorija, zaposleni da so javni uslužbenci, država pa z akreditacijo in razpisom študijskih programov na javnih univerzah omogoča študij svojim prebivalcem.

Tako so univerze izvajalke javne službe, rektorji pa pooblaščene osebe, odgovorne za izvajanje javnih programov. A izjave rektorja Univerze v Mariboru (UM) Danijela Rebolja v zadnjih dneh po mnenju VSŠ kažejo na "nerazumevanje odgovornosti, ki jo ima kot rektor univerze do fakultet, do zaposlenih in študentov".

V zadnjih dneh so se na univerzi po navedbah sindikata zvrstile tudi številne osebne drame, katerih skupni imenovalci so izsiljevalska logika, nespoštovanje prava in preživetveni egoizem. Ocenjujejo tudi, da je rektor UM osebno odgovoren za poslabšanje odnosov v akademski skupnosti.

Ker se jim spoštovanje pravnega reda in osebnega dostojanstva posameznika zdita neprecenljivi vrednoti, sindikat napoveduje, da bo za zaščito svojih članov uporabil vsa pravna sredstva. Odgovornim pa predlaga, da s pravnega in človeškega stališča razmislijo o svojih nedavnih dejanjih in potegnejo ustrezne konsekvence. Začnejo lahko z opravičilom akademski skupnosti, dodajajo v VSŠ.