Štrukelj je namreč med sejo glavnega stavkovnega odbora komentiral tudi današnje sporočilo ministrstva za izobraževanje, znanost, kulturo in šport (MIZKŠ), v kateri je minister Turk napovedal umik spremembe standardov in normativov za osnovne in srednje šole.

"Iz tega sporočila ne vemo, ali to pomeni, da minister vztraja pri spremembi normativov za vrtce glede števila otrok v oddelkih in povečanih obremenitvah za vzgojiteljice in njihove pomočnice. Ne vemo tudi, kaj je za višje šole, za dijaške domove in otroke s posebnimi potrebami," je ogorčeno dejal Štrukelj.

Turk zaradi skorajšnje vladne krize ne bo začel postopkov za spremembo standardov in normativov

Prepričan je, da je Turk tako na nek način "zamrznil" spreminjanje standardov in normativov za čas politične krize v Sloveniji, za kar tudi v Svizu, kot pravi, ne vedo, kaj to "v resnici pomeni".

A to ne vpliva na napoved in izvedbo stavke 23. januarja. Z umikom standardov in normativov za osnovne in srednje šole je minister, kot je Štrukelj razumel, rekel naslednje: "Do znižanja mase plač ne bomo prišli tako, da bomo dodatno obremenili učitelje in učiteljice v osnovnih in srednjih šolah, kar bi imelo za posledico odpuščanje in s tem privarčevanje dodatnih sredstev, ampak bomo prišli tako, da jim bomo znižali plače".

To pa je po Štrukljevih besedah v nasprotju s tem, kar je vlada ponavljala "kot papagaj" zadnja dva meseca, zlasti minister za pravosodje in javno upravo Senko Pličanič, ki je rekel, da vlada ne bo šla v znižanje plač, ker se je to že zgodilo spomladi.

Zdaj se Štrukelj sprašuje, ali to pomeni, da bo vlada na področjih, ki jih pokriva MIZKŠ, torej v osnovnem in srednjem šolstvu, ravnala drugače oz. šla v zniževanje plač, kot v celotnem ostalem javnem sektorju.

"To bi pomenilo, da gre v pogajanja za spreminjanje kolektivne pogodbe za javni sektor, tako smo se znašli v deželi zmešnjav in ne vemo pri čem smo," je poudaril Štrukelj in dodal, da je zato več vprašanj kot odgovorov. Če se je minister Turk zdaj odločil, da bo znižal plače, naj pove, kako bo to storil, še doda.

Glede na trenutno politično situacijo, v kateri je vlada v fazi razpadanja, Štrukelj meni, da bi bilo za vse državljane najboljše, če bi vlada odstopila takoj in s tem omogočila razreševanje politične krize.

Če bi to storila do ponedeljka, potem bi Sviz na koordinaciji stavnih odborov sindikatov javnega sektorja v četrtek zagovarjal stališče, da se stavka prestavi. Kajti v situaciji, ko nimate polno veljavnega sogovornika, ni smiselno izvajati najbolj radikalnega pritiska, ki ga imajo sindikati na razpolago, je prepričan.

Od nove vlade bi pričakovali, da se je pripravljena pogovarjati o masi plač za letošnje leto, posledično bi to pomenilo napoved rebalansa proračuna.

Ne glede na vse, so v Svizu po Štrukljevih besedah prepričani, da stavka bo. Šole in vrtci bodo tako zaprti, zelo omejene bodo kulturne dejavnosti, stavkali bodo v raziskovalnih inštitutih in podobno bo na večini fakultet oz. univerzah.

Glavni stavkovni odbor Sviza se je sicer danes seznanil z rezultati glasovanja o sodelovanju v splošni stavki javnega sektorja, ki je prejšnji teden potekalo med zaposlenimi v vzgoji, izobraževanju, znanosti in kulturi. Za stavko se jih je izreklo dobrih 92 odstotkov.

Sviz: za stavko se jih je izreklo dobrih 92 odstotkov

Glavni stavkovni odbor Sviza se je na današnji izredni seji seznanil z rezultati glasovanja o sodelovanju v splošni stavki javnega sektorja, ki je prejšnji teden potekalo med zaposlenimi v vzgoji, izobraževanju, znanosti in kulturi. Za stavko se jih je izreklo dobrih 92 odstotkov, so danes sporočili iz Sviza.

Kot so sporočili iz Sindikata vzgoje, izobraževanja, znanosti in kulture Slovenije (Sviz), se je o sodelovanju v splošni stavki javnega sektorja, ki bo 23. januarja, opredelilo 40.494 zaposlenih v 760 zavodih. Za stavko se jih je izreklo 37.394 oziroma 92,34 odstotka, proti stavki pa 3100 oziroma 7,66 odstotka.

Priprave na splošno stavko sicer potekajo po različnih sindikatih javnega sektorja, Koordinacija stavkovnih odborov sindikatov javnega sektorja pa se bo po besedah vodje koordinacije Janeza Posedija z njimi seznanila predvidoma v četrtek.

V koordinaciji sicer še vedno čakajo na vabilo vladne strani na pogajanja. Zahtevo za pogajanja so vladi posredovali skupaj z napovedjo stavke, a doslej še ni bilo odziva, je pojasnil Posedi. Na ministrstvu za pravosodje in javno upravo pa pravijo, da pogajanja bodo, ni pa še znano, kdaj se bodo začela.

Vlada je sicer sprejela odgovore na stavkovne zahteve koordinacije in pri tem vztraja, da se o obsegu znižanja mase za plače javnih uslužbencev ni mogoče pogajati, pogajajo se lahko le o tem, na kakšen način to znižanje doseči.

Za sodelovanje v stavki, napovedani za 23. januar, so se že opredelili tudi v drugem šolskem sindikatu - Sindikatu Vir. Za stavko so se izrekli zaposleni v 45 od 50 zavodov, ki jih je omenjeni sindikat pozval k glasovanju, štirje zavodi še niso posredovali poročila o glasovanju, v enem so bili proti, so v ponedeljek sporočili iz sindikata.