Kot je pojasnil, je odbor pozdravil dejstvo, da je DZ v torek v prvi obravnavi zakon o odškodninah za izbrisane potrdil kot primernega za nadaljnjo obravnavo. Ob tem je odbor izrazil pričakovanje, da "bomo dokončno spravili zakon skozi proceduro do konca leta".

Je pa Slovenija dobila od odbora tudi priporočilo, da pred drugim branjem posveti nekaj pozornosti vprašanju tistih izbrisanih, ki so zaprosili za ureditev statusa, torej za dovoljenje za stalno prebivanje, pa so bili zavrnjeni. Torej, da razmisli o tem, ali bi lahko v določenih primerih tudi te vključili v odškodninsko shemo.

Višina odškodnine ni bila izpostavljena kot odprto vprašanje, je dejal Virant, a hkrati dodaja, da ima glede ustreznosti odškodninske sheme zadnjo besedo Evropsko sodišče za človekove pravice.

In v četrtek ima Virant tudi "zelo pomemben sestanek" s predsednikom evropskega sodišča Deanom Spielmannom, kateremu bo, kot pravi, tudi predstavil napredek pri zagotovitvi odškodnin izbrisanim in dejstvo, da je bil zakon, ki te ureja, že sprejet v prvi obravnavi. "Seznanil ga bom tudi z vsebino zakona, z rešitvami, tako da bo sodišče dobro informirano pred nadaljnjim odločanjem," je napovedal minister.

Zasedanje odbora, ki je namenjeno nadzoru nad izvrševanjem sodb Evropskega sodišča za človekove pravice, sicer poteka že od torka, zaključke pa bodo sprejemali v četrtek, na zadnji dan zasedanja.