Rezultati zadnjih raziskav kažejo, da se je med študenti v Sloveniji v zadnjih letih zelo spodbudno izboljšalo znanje tujih jezikov. V angleščini bi se lahko sporazumevalo 99 odstotkov študentov, sledita pa ji nemščina in španščina. Priljubljenost španskega jezika je od leta 2005 narasla za dobrih 20 odstotkov. Še leta 2007 je bilo znanje italijanskega jezika tesno pred španskim, v raziskavi tri leta kasneje pa je znanje španščine poskočilo na 43 odstotkov in s tem prehitelo znanje italijanščine.

Zaradi neznanja tujega jezika se pred tremi leti za študij v tujini ni odločilo 14 odstotkov študentov. Sicer pa so bili največja ovira dodatni finančni stroški, ki jih s sabo prinese življenje v tujini. Zato je le četrtina vseh študentov razmišljala o opravljanju dela študija v tujini. Večini študentov je odhod omogočil program Erasmus. Za izkušnjo v tujini so se odločali predvsem zaradi osebnega razvoja, izboljšanja znanja jezika in kakovost izobraževanja. Na večjo mobilnost študentov kaže izboljšano razmerje med boljšim znanjem tujega jezika in posledičnim odhodom na študij v tujino leta 2010 v primerjavi izpred treh let.

Študiranje postaja dražje

V zadnjih dveh raziskavah pa so ugotovili tudi nekaj negativnih trendov. Študijski stroški so se namreč močno dvignili, kar vpliva na nezadovoljstvo študentov z razmerami, v katerih živijo. Povišani stroški so prisilili okoli 65 odstotkov študentov, da med študijskimi obveznostmi opravljajo plačano delo. Med počitnicami pa se odstotek teh povzpne še za deset odstotkov. Število tistih, ki dela s študentskim statusom, se iz leta 2007 v 2010 ni bistveno spremenilo. Manj pa je študentov, ki menijo, da imajo sprejemljive prihodke, zato imajo več težav s pokrivanjem stroškov.

Največji del stroškov predstavljajo dnevni stroški, namestitev in prevoz, kar je posledica tega, da se veliko študentov vozi na fakulteto, saj ne živijo v študentskih domovih, pri zasebnikih ali drugje. Velik del stroškov pokrivajo sami, pri tem pa jim pomagajo tudi drugi, še posebej starši. Najdražje je bilo leta 2010 študiranje v Novem mestu, najcenejše pa v Novi Gorici.

Na okroglih mizah o položaju študentov v Sloveniji

K projektu Evroštudent bodo lahko svoj del prispevali študenti z reševanjem spletnega vprašalnika, ki bo na voljo od prihodnjega tedna na spletni strani http://eurostudent-2013.si/. V okviru projekta bo ŠOS organiziral tudi dogodke, na katerih bodo predstavljali položaj študentov v Sloveniji in njihove možnosti izobraževanja v tujini. Že jutri bo na ljubljanski fakulteti za socialno delo okrogla miza na to temo. Mariborska univerza bo drugo okroglo mizo gostila 18. aprila, primorska pa 25. aprila, na kateri se bodo še posebej posvetili pereči bivanjski problematiki primorskih študentov. Rezultate raziskave bodo primerjali s podatki iz 30 različnih držav, ki bodo istočasno opravljale raziskavo. Ugotovitve bodo vplivale na izboljšanje razmer za študente, je poudaril predsednik ŠOS Mitja Urbanc.