DeSUS bo predvidoma na ponedeljkovem izvršnem odboru preučil politični položaj in katera možnost je najboljša za Slovenijo, je v soboto v izjavi novinarjem povedal prvak stranke Karl Erjavec. Kot je dejal, bi želeli, "da ta politična kriza mine s čim manjšimi praskami, saj smo v občutljivem obdobju".

Izvršni odbor DeSUS bo razpravljal tudi o možnosti, da bi SDS predlagal drugega mandatarja za isto koalicijo. Vendar Erjavec poudarja, da bi v tem primeru morali predlagati nekoga, ki bi ga sprejeli vsi koalicijski partnerji in bi Slovenijo lahko potegnil iz krize. V ta scenarij pa ne verjame.

DeSUS bo preučil tudi možnost morebitne nove koalicije, če Janša ne odstopi. Glede na vse blokade po besedah Erjavca za tehnično vlado ni nobenega interesa, DL pa je s sobotnim "ultimatom zaprla določena vrata". Se pa strinja, da je na potezi tudi predsednik vlade, čeprav "iz prvih odzivov SDS vidimo, da ne nameravajo sami povleči kakšne poteze, temveč čakajo na DL, da vložijo podpise za konstruktivno nezaupnico vladi".

Svet DL je namreč v soboto zagrozil z izstopom iz vladne koalicije, če Janša v desetih dneh ne odstopi ali gre po zaupnico v državni zbor. Janšev umik in predlaganje drugega mandatarja iz vrst SDS bi po mnenju prvaka DL Gregorja Viranta omogočilo nadaljnji obstoj koalicije in vlade, preprečilo politično nestabilnost in omogočilo učinkovito nadaljevanje koalicijske pogodbe.

Naj se nehajo sprenevedati

V SDS pa so v odgovoru zapisali, naj se nehajo sprenevedati in vložijo konstruktivno nezaupnico, če bi radi zamenjali vlado. Prav tako so spomnili, da je svet SDS svojega predsednika podprl. V skupni izjavi so ga v soboto podprli tudi ministri iz vrst SDS - Vinko Gorenak, Žiga Turk, Zvonko Černač in Andrej Vizjak - ki so zavrnili vse špekulacije glede morebitnega drugega mandatarja, ki naj bi ga predlagala SDS. Dodali pa so še, da je desetdnevno čakanje nepotrebno in škodljivo.

Tako so predčasne volitve vse bolj verjetne, in vprašanje je, kaj bodo storile ostale koalicijske partnerice.

V SLS po četrtkovem izvršilnem odboru odločitve še niso sprejeli, saj so si, kot je dejal prvak SLS Radovan Žerjav, želeli vzeti nekaj dni za premislek. V ponedeljek pa bodo na seji glavnega odbora podali jasne odgovore na vprašanje, "kako in na kakšen način postaviti osnove za vzpostavitev zaupanja v slovensko politiko". "To nalogo mora opraviti politika sama," je na družbenem omrežju Twitter v soboto zapisal Žerjav.

Žerjav je sicer v četrtek po seji izvršilnega odbora tudi dejal, da je razočaran in se mu zdi nekorektno, da SDS, ki ima po njegovih ocenah velik problem s poročilom protikorupcijske komisije, postavi svojo koalicijsko partnerico v položaj, ko bo ta odgovarjala za vse posledice v tej državi, ni pa kriva ničesar. Prav tako ima dovolj tega, da vseskozi nekoga meče iz politike, ker ta ne zna sam presoditi, kdaj je čas za umik, je še dejal. Ob tem je izrazil željo, da bodo vendarle vsi skupaj v teh prihodnjih dneh ljudem znali pokazati, da vsi skupaj niso povampirjeni, skorumpirani politiki.

NSi pa Janši za zdaj zaupa, vlado bi podprla tudi ob morebitnem glasovanju o zaupnici vladi. Tako ostaja v koaliciji Janeza Janše, je pa zanje sprejemljiva tudi možnost, da v isti koaliciji SDS predlaga novega mandatarja, je za STA povedala predsednica NSi Ljudmila Novak.

Novakova tako še upa, da bi uspeli koalicijo ohraniti in da bo tudi SDS "konstruktivno pristopila k reševanju te težave". Če pride do predčasnih volitev, pa meni, da "se začne tudi neka prenova desnega političnega pola".

Za ponedeljek je napovedan tudi svet stranke, ki je bil sicer predviden že preden je komisija za preprečevanje korupcije izdala poročilo, ki je zamajalo koalicijo. A bo razmislek o prihodnosti delovanja stranke vsekakor tema razprave. Kakšni bodo konkretni sklepi je sicer po navedbah tiskovnega predstavnika stranke Jerneja Vrtovca odvisno predvsem od razprave.

Tehnična vlada se sicer večini ne zdi realna možnost.