Potem ko je predsednik vlade Janez Janša po objavi poročila protikorupcijske komisije nemudoma odprl fronto s predsednikom komisije Goranom Klemenčičem in njegovim namestnikom Rokom Praprotnikom, so včeraj na skupni novinarski konferenci diskreditacijo neodvisnega nadzornega organa nadaljevali pravosodni minister v prvi Janševi vladi in predsednik Zbora za republiko Lovro Šturm, bivši poslanec in član SDS France Cukjati, predsednik sveta Inštituta Jožeta Pučnika in svetovalec v premierjevem kabinetu Bernard Brščič ter publicist Boštjan M. Turk.

Čeprav je Šturm, ki komisiji očita sprenevedanje in škandalozno ravnanje, najprej opozoril na nespoštovanje 13. člena zakona o integriteti in preprečevanju korupcije, se je na koncu izkazalo, da je v hitri pripravi na »odmevno« novinarsko konferenco uporabil napačen zakon oziroma da je s kolegi bral zakon, ki že več kot eno leto ne velja. Tako je pravi namen dogodka takoj za njim razkril bivši poslanec SDS Cukjati, ki je predstavil moralni vidik odločitve KPK. »Ni problem v samem poročilu in taki neresni obravnavi problema, problem je v nečem drugem. Vse dosedanje afere z diskreditacijo Janeza Janše se odvijajo po istem scenariju. Vse imajo iste elemente pristopa in obravnave. Vse se dogodijo v zelo občutljivem in izbranem trenutku. Pri vseh gre za zelo populistično in žaljivo obsodbo Janše. Vse temeljijo na slabo dokazanem materialu oziroma so za lase privlečene,« je poudaril nekdanji predsednik DZ in omenil afere Depala vas, novinarska peticija in Patria. »Zaključek tega sojenja bo zagotovo oprostilna sodba. Ne more biti drugače, če smo še kaj pravna država. Upam, da bo nekoč tudi širša javnost odkrila to bolezen slovenske tranzicije,« je napovedal Cukjati. Povezovalec dogodka Turk je Cukjatijevo analizo označil za »odlično z neverjetnim, prav memorialnim sklepnim delom«.

Kot poznavalec nepremičnin je nastopil Brščič, ki je bil lanskega oktobra imenovan za državnega sekretarja v kabinetu predsednika vlade. Čeprav je DZ pomembne spremembe protikorupcijskega zakona sprejel leta 2011, bi sedaj spremenil še institucionalno ureditev KPK, ki bo morala medtem sprejeti še odločitev glede zaposlitve Janševe hčerke v državni družbi Plinovodi. »Ker tudi sam ocenjujem, da imamo velik problem s korupcijo, je treba zdajšnjo ureditev nadgraditi, morda v smeri, da se komisiji spremeni status oziroma da se jo preoblikuje v finančno policijo. Slovenija od leta 1941 ni pravna država,« je poudaril Brščič. Turk je za konec obrazložil stanje glede gozdnih zemljišč v državi in kvalificiral člane KPK, pri čemer se je osredotočil na nekdanjega Dnevnikovega novinarja Praprotnika. Pri tem je ponovil Janševe besede, ki jih je že izrekel v oddaji Odmevi, in prisotne povabil k branju svoje knjige, v kateri razkriva anomalije slovenskega novinarstva. »Velika krivica je, da je Zoran Janković obravnavan v istem primeru kot Janez Janša,« je še dodal.