V večini parlamentarnih strank so že začeli evidentirati kandidate za majske evropske volitve. Kdo bo nosilec liste, je za zdaj znano le za NSi – na prvem mestu bo tako kot na dosedanjih evropskih volitvah Lojze Peterle. (Da imajo stranke na tem mestu prepoznavno osebo, ki jo javnost povezuje z Brusljem, je zelo pomembno.) V drugih strankah se tekma za najboljši položaj za pot v evropski parlament šele začenja.

V NSi bodo storili vse

Ko je leta 2004 Slovenija prvič izbirala evropske poslance, je bila NSi celo zmagovalka volitev; poleg Peterleta je v evropski parlament prišla še sedanja predsednica stranke Ljudmila Novak. Kot napovedujejo v najmanjši parlamentarni stranki, bodo storili vse, da bi tudi v prihodnjem mandatu v Bruslju sedela dva njihova poslanca. Zato bodo na listo dali vse svoje najbolj prepoznavne člane: poleg Peterleta in Novakove še vodjo poslancev Mateja Tonina, menda pa tudi podpredsednika stranke in nekdanjega obrambnega ministra Aleša Hojsa ter nekdanjo ministrico za visoko šolstvo Mojco Kucler Dolinar.

V SDS so glede svojih kandidatov za majske volitve še skrivnostni, bi si pa po naših informacijah želeli v evropski parlament ponovno sesti vsi trije njihovi sedanji poslanci (Milan Zver, Romana Jordan in Zofija Mazej Kukovič). Po besedah naših sogovornikov ima največ možnosti za to, da postane nosilec liste, Zver. Že ob njegovi kandidaturi za predsednika republike so se namreč pojavljala namigovanja, da naj bi mu stranka kot nagrado za vnaprej izgubljeno predsedniško tekmo obljubila nadaljnjo kariero na bruseljskem parketu.

Se bo »vrinil« Patrick Vlačič?

V SD bo tekma za nosilca liste nedvomno potekala med sedanjima evropskima poslankama Mojco Kleva Kekuš in Tanjo Fajon. Kdo bo kandidat, ki se bo bodisi vrinil med obe poslanki bodisi bo pristal na tretjem mestu njihove liste (po zakonu noben spol ne sme biti zastopan z manj kot 40 odstotki, en kandidat vsakega od spolov pa mora biti uvrščen v zgornjo polovico liste), še ni jasno. Vse pogosteje pa je mogoče slišati ime nekdanjega ministra za promet Patricka Vlačiča. Ta nam je dejal, da se o tem v stranki (še) niso pogovarjali. Sicer pa bo SD v veliki meri igrala na karto nujnosti konca vladavine evropske ljudske stranke (EPP), ki je – kot je na julijskem kongresu SD dejal prvak Igor Lukšič – vodila v vse bolj ljudomrzno in nepravično Evropo. K zmagi evropskih socialistov (PES) pa naj bi s čim boljšim rezultatom prispevala tudi SD. Računajo, da naj bi v evropski parlament prišli trije njihovi poslanci.

V Pozitivni Sloveniji odločitve o tem, v katero evropsko strankarsko družino naj vstopijo, še niso sprejeli. Kot pravijo, imajo povabilo tako evropskih socialistov kot evropskih liberalcev (ALDE), poslanka Janja Klasinc in obrambni minister Roman Jakič pa morata do jesenske končne odločitve stranke v eni in drugi evropski strankarski skupini pridobiti odgovore na še nekatera vprašanja. Kot najverjetnejši kandidati za evropske volitve (in torej tudi za nosilca liste) se poleg Klasinčeve in Jakiča pojavljajo še državna sekretarka v premierkinem kabinetu Tamara Vonta pa poslanka Melita Župevc... V stranki se je sicer – tako pravijo naši viri – pojavilo tudi vprašanje, ali bi na svojo listo povabili koga od sedanjih evropskih poslancev (v mislih so imeli poslanca Zares Iva Vajgla), vendar je prevladalo prepričanje, da s tem PS ne bi pridobila.

Anderlič čaka na Kacina, DL pa na Viranta

Vajgl je pogovor o evropskih volitvah odprl na naključnem srečanju s prvakom SLS Francem Bogovičem, a sta nam oba zatrdila, da se o kakšnih konkretnih oblikah sodelovanja nista pogovarjala. Kot pravi Vajgl, je s tistimi, s katerimi ima skupne programske točke – in med te sodi tudi SLS –, vedno pripravljen sodelovati, bo pa odločitev o nastopu na evropskih volitvah v rokah stranke Zares. Ta se je sicer za nastop na evropskih volitvah že odločila, odprto pa je, ali bo nastopila samostojno ali bo sodelovala s kakšno civilnodružbeno organizacijo oziroma stranko. To pa očitno ne bo ljudska stranka. Po Bogovičevih besedah namreč SLS o povezovanju z drugimi strankami ne razmišlja, sploh pa ne bi sodelovali z nekom, ki je v drugi evropski politični družini.

Evropski poslanec Jelko Kacin zaradi družinskih razlogov še ni sprejel odločitve, ali bo vnovič kandidiral za mesto v evropskem parlamentu, vendar pa v LDS, katere nosilec liste je bil na obojih dosedanjih volitvah, nanj resno računajo. Predsednik LDS Tone Anderlič nam je namreč  zatrdil, da se bodo kot stranka s poslancem v evropskem parlamentu udeležili volitev in da pričakuje, da bodo na njih nastopili s Kacinom. Je pa po mnenju političnih analitikov malo možnosti, da LDS po velikem porazu na državnozborskih volitvah s samostojnim nastopom – tudi če bo nosilec liste Kacin – dobi sedež v evropskem parlamentu.

Da bi jim uspelo dobiti vsaj enega evropskega poslanca, si močno želijo tudi v Državljanski listi (DL), kjer po naših informacijah o kandidaturi razmišlja tudi prvak stranke Gregor Virant. Nekatera javnomnenjska merjenja naj bi namreč pokazala, da bi DL z Virantom kot nosilcem liste uspelo priti v evropski parlament, njegova izvolitev pa bi bila po besedah naših sogovornikov tudi priložnost za to, da vodenje stranke brez notranjih pretresov prepusti svojemu nasledniku. Zato naj bi si Virant tudi prizadeval, da bi volilni (in programski) kongres stranke izpeljali šele po evropskih volitvah.

Na naša vprašanja o tem nam je prvak DL odgovoril zgolj, da trenutno razmišlja le o odgovornem vodenju stranke in MNZ. V vodstvu stranke DeSUS so debato o evropskih volitvah sicer odprli, vendar konkretnih odločitev še niso sprejeli.