"Pripadniki Slovenske vojske so opravljali redno nalogo mentoriranja afganistanskih sil. Pri tem je prišlo do kontakta z nasprotnikom in en slovenski vojak je bil ranjen," je pojasnil načelnik generalštaba Slovenske vojske Dobran Božič, ki je o dogodku spregovoril na Brniku ob vrnitvi s Sicilije, kjer je skupaj z obrambnim ministrom in predsednico vlade obiskal slovenske mornarje, ki sodelujejo v humanitarni operaciji italijanske mornarice.

Kot je povedal Božič, še ni natančnega poročila o dogodku, zato podrobnejših informacij o samem dogodku in napadalcih nima. Prav tako ni mogel povedati podatkov o ranjenem vojaku, koliko je star in od kod prihaja.

Bratuškova: Oprema in izurjenost pomagata pri varnosti naših vojakov

Minister za obrambo Roman Jakič je lahko potrdil le, da je vojak izven smrtne nevarnosti, da se počuti dobro in da pričakujejo, da bo hitro okreval.

Nadaljnja obravnava ranjenih vojakov pa je običajno taka, da če je rana majhna, vojak ostane na območju delovanja in se tam pozdravi, sicer pa ga s transportom zavezniških sil prepeljejo v ameriško bazo v Nemčiji, od koder bi ga lahko prepeljali v Slovenijo, je pojasnil.

Premierka Alenka Bratušek je izpostavila, da je dobro, da je poškodba slovenskega vojaka lažja in da življenje ni ogroženo. "Oprema in izurjenost sta takšni, da so naši vojaki lahko varni, kolikor so na vojnem območju pač lahko varni. Vedeti pa moramo, da gre za vojaško območje," je poudarila.

Spomnila je, da je umik slovenskih vojakov iz Afganistana predviden kmalu. Kot je pojasnil minister, je na misiji v Afganistanu 39 pripadnikov Slovenske vojske, aprila se bo njihovo število zmanjšalo, preostali pa se bodo v domovino vrnili konec junija.

Današnji incident ne bo vplival delo vojakov v Afganistanu. "Še naprej bodo opravljali naloge, kot je bilo načrtovano," je zatrdil Božič, ki je podobno kot Bratuškova vesel, da sta zaščitna oprema in zlasti stopnja pripravljenosti slovenskih vojakov na visoki ravni, tako da je s tem njihova ogroženost nižja.

Le ena smrt med slovenskimi vojaki v tujini doslej

V Afganistanu, kjer Slovenska vojska na misiji sodeluje že od leta 2003, je trenutno 20. kontingent, ki je naloge v Afganistanu prevzel konec septembra. Največ slovenskih vojakov je nastanjenih v bazi Arena v Heratu.

Slovenski vojaki so bili novembra udeleženi v strelskem spopadu s talibanskimi uporniki. Šest slovenskih vojakov je tedaj na patrulji spremljalo afganistansko enoto, ki jo urijo. V tem strelskem obračunu ni bil poškodovan noben od slovenskih vojakov.

Slovenija v Afganistanu doslej k sreči še ni zabeležila smrtne žrtve med svojimi pripadniki, ki pa so že bili vpleteni v nekaj incidentov. Konec maja 2011 je bila v napadu na sedež skupine za obnovo provinc (PRT) v Heratu lažje ranjena civilna funkcionalna strokovnjakinja Melita Šinkovec, julija 2005 pa je slovensko vojaško vozilo tipa hummer s štirimi vojaki zapeljalo na mine. Eden je imel nato manjše težave s sluhom.

Napadenim slovenskim vojakom v Afganistanu so pomagali lovci F16

Odkar Slovenija sodeluje na ISAF misijah še ni zabeležila smrtne žrtve. Edina smrtna žrtev med slovenskimi vojaki v mednarodnih operacijah doslej je bila leta 2009 vojakinja, ki je na misiji na Kosovu naredila samomor.