Prav tako poslovnik državnega zbora ne predvideva nobenih sankcij za poslance, razen glede neopravičene odsotnosti in kršitve reda na seji DZ, so pojasnili v službi za odnose z javnostmi v DZ.

Preberite še: Dežurna odstranjevalka glasovalnih kartic

V poslanski skupini Pozitivna Slovenija so namreč minuli teden opozorili na po njenem mnenju »incidentno« ravnanje poslanke in podpredsednice DZ Romane Tomc, ki je glasovalne kartice nekaterih poslancev odstranila pred glasovanjem na seji DZ, na kateri so razpravljali o Teš 6.

Poizkus preusmerjanja pozornosti

V SDS pa so pozornost, ki jo PS daje temu dogodku, označili za »poizkus preusmerjanja pozornosti od zares pomembnih dogodkov, ki ta hip hromijo Slovenijo in jo vodijo po poti poglabljanja krize«. Ali je kartica vložena na svoje mesto ali ne, po navedbah SDS tudi ne vpliva na glasovalni izid.

Glede na poslovniška določila se v službah DZ ne opredeljujejo, ali je bilo ravnanje Tomčeve kakor koli sporno. Pojasnili so le, da elektronska glasovalna naprava v veliki dvorani državnega zbora deluje na podlagi poimenske identifikacijske kartice poslank in poslancev. Poslovnik DZ v 82. členu namreč določa, »da se navzočnost poslancev ugotovi z uporabo glasovalne naprave«.

Uporaba kartice ni natančno urejena

Uporaba identifikacijske kartice po navedbah pristojnih služb DZ ni natančno urejena. Iz njenega »namena pa je jasno, da jo lahko uporablja le posamezen poslanec ali poslanka, ki mu ta identifikacijska kartica pripada«.

Morebitna zloraba identifikacijske kartice je, kot so dodali v službi za odnose z javnostmi, podvržena splošnim etičnim merilom vsakokratnega ravnanja posameznika. V DZ je sicer so sicer že večkrat poskušali pripraviti t. i. etični kodeks, vendar do končne priprave in sprejema kodeksa ni prišlo.