Slabe napovedi v primeru zniževanja sredstev

Rektor Univerze v Mariboru Danijel Rebolj je med argumenti za takšne zahteve omenil tudi dejstvo, da univerze zaključujejo proces uvajanja bolonjske reforme, za katero jih je zavezal financer oz. država. Takšna reforma pa po njegovem zahteva povečanje obsega izvajanja pedagoškega dela, zato naj vlada obseg financiranja ohrani vsaj na ravni iz leta 2012, saj bodo slovenske univerze že za to zmanjšanje morale izkoristiti vse svoje presežke in notranje vire ter prestrukturirati svoje poslovanje.

"V kolikor se bodo sredstva dodatno zniževala, se glede na zakonske zaveze izvajanja študijskih dejavnosti ter izplačila plač in drugih obveznosti, Univerza v Mariboru v letu 2013, kljub mnogim varčevalnim ukrepom, ne bo mogla izogniti negativnemu finančnemu stanju, za kar glede na navedene zakonske okvire ne more sprejeti odgovornosti," je povedal Rebolj, te besede pa so zapisali tudi v danes sprejeti poziv vladi.

Kot opozarjajo na univerzi, je iz predloga državnega proračuna za leto 2013 razvidno, da ima vlada namen za dejavnost visokega šolstva nameniti še manj sredstev, kot so bila visokošolski dejavnosti namenjena z rebalansom letošnjega proračuna in to kar za 20,7 milijona evrov, kar pomeni še dodatno 8,64-odstotno znižanje glede na letošnje leto.

Rebolj je povedal, da so sicer ostro protestirali proti takšnemu planiranju sredstev za dejavnost, saj to zanjo pomeni okoli 4,6 milijona evrov manj denarja kot letos, a po več sestankih s predstavniki vlade za zdaj nimajo še nobenih pozitivnih odzivov.

Nerazumljiv predlog

Ob celotnem znižanju sredstev, ki so jih bile deležne slovenske univerze že v letu 2012 na področjih izvajanja študijske in raziskovalne dejavnosti, se jim zdi takšen predlog popolnoma nerazumljiv, predvsem zaradi mnogih pojasnil, ki so jih dale slovenske univerze, da dodatnega zniževanja sredstev ne bodo več prenesle in bo to pomenilo nazadovanja visokega šolstva in znanosti v slovenskem prostoru, ki ga ne bo mogoče kmalu ali zlahka nadoknaditi.

Univerza v Mariboru je letos po uredbi za izvajanje izobraževalne dejavnosti prejela skoraj 53 milijonov evrov, s čimer ne bo v celoti pokrila vseh programov. Ob izvajanju ostrih varčevalnih ukrepov bodo lahko izvedli dejavnosti, kot je bilo zastavljeno s programom dela za leto 2012 le tako, da bodo izkoristili presežke iz preteklih let, a ta vir bo letos usahnil in nanj v letu 2013 ne bodo več mogli računati.

Na resnost razmer so že pred današnjo sejo opozorili tudi študenti, ki so na stavbo rektorata izobesili črno zastavo, pred vhodom pa prižigali svečke. Prorektor za študentska vprašanja Robert Presker je na seji opozoril, da so se vsi skupaj znašli na prelomni točki, ko se je potrebno odzvati, saj je od tega odvisna prihodnost univerze in visokega šolstva.