V društvu so poudarili, da praviloma ne komentirajo odločitev svojih kolegov v posameznih konkretnih zadevah. Radi pa bi razjasnili, »kar je ob zadnjem napadu na tožilstvo morda ostalo spet spregledano«. Gre za primer Hilde Tovšak, kjer je minister Pličanič večkrat ocenil, da dogajanje kaže na neučinkovitost sodstva in tožilstva, zato napoveduje reforme. Po njegovih besedah se je napaka, po kateri je bila Tovšakova izpuščena in se je nekaj dni skrivala, najverjetneje zgodila na tožilstvu.

Tožilec v službi države

Društvo opozarja, da je tožilec v službi države, vendar zavezan pravu in pravnim odločitvam, s tem pa tudi na očeh javnosti. Da se javnost opredeljuje do tožilskih odločitev, je zanje razumljivo, tudi pričakovano, čeprav tudi nekoliko tvegano, saj da »ni vse prav, kar je pravo, in ni vse sankcionirano, kar je narobe«.

Vendar tožilci razumejo in sprejemajo kritike, čeprav so te po njihovem mnenju včasih neutemeljene, »verjetno zgolj zaradi nepoznavanja prava«. Da pa bi lahko govorili o odgovornosti za morebitne napake kogarkoli, ki je del kazenskega procesa, je treba natančno poznati ne samo zakonsko podlago, temveč tudi konkretno zadevo, izpostavljajo. Kot pravijo, vsekakor ne zagovarjajo napak, ki se jim zgodijo pri njihovem delu, želijo si le, da jih ocenjujejo tisti, ki vedo, kaj in kako ocenjevati.

Javnosti nevšečni primeri

Ob tem poudarjajo, da se društvo ni oglasilo glede znižanja tožilskih plač, čeprav je treba po njihovem mnenju poudariti, da tako tožilci kot tudi ostali funkcionarji že tretje leto prejemajo nižje plače v imenu reformnih posegov.

Ko pa se napadi na tožilsko delo »zgostijo ob vsakem javnosti nevšečnem primeru«, je po mnenju tožilskega društva potrebno opozoriti tudi na drugo plat medalje, »na katero minister očitno tako rad pozablja«. Poudarjajo namreč, da so zaradi velikega primanjkovanja tožilcev in preobremenjenosti, »zaradi česar pa se napake res lahko zgodijo«, že večkrat prosili, naj se zagotovi zadostno število tožilcev na vseh tožilstvih. Kar nekaj novih izbranih kandidatov čaka na zaprisego pred vlado, nekateri že vsaj leto dni, opozarjajo.

Minister naj tako ne zagotovi le novih zakonov »in spet prehitrih instant rešitev«, ampak najprej primerne pogoje za osnovno delo tožilcev, nato pa naj trezno in preudarno pristopi k zakonskim spremembam, v kolikor so te res potrebne, meni društvo.