Janševi vladi bomo preprečili, da uniči javno izobraževanje

V Sindikatu vzgoje, izobraževanja, znanosti in kulture (Sviz) so namreč napovedali, da bodo v prihodnjih dneh Izobraževalno internacionalo, evropske inštitucije in tuje medije seznanil z "destruktivno politiko desne neoliberalne avtokratske vlade na področju izobraževanja, znanosti in kulture". "Vlada Janeza Janše se je očitno odločila uničiti javno izobraževanje in naša dolžnost je, da ji to preprečimo," navajajo v Svizu.

Turk pa je v današnji izjavi za javnost zagotovil, da bo Slovenija ena redkih držav v hudi finančni krizi, ki bo vlaganja na učenca obdržala nad nivojem vlaganj pred leti debelih krav. Turk tudi poudarja, da je zmanjšanje teh sredstev v Sloveniji še vedno manjše kot v državah s primerljivo finančno krizo.

Standardi in normativi so nadpovprečno blagi

Ponovil je, da imamo zaradi krize okoli 15 odstotkov manj sredstev za izobraževanje kot pa pred krizo ter da so standardi in normativi v slovenskem šolstvu nadpovprečno blagi. Dejal je tudi, da delajo na tem, da bi "zmanjšanje sredstev izobraževalni sistem pretrpel z najmanj slabimi posledicami za otroke, učence in starše". Poleg tega pa iščejo rešitve, da bo odpuščanje minimalno. Več o tem bodo sicer lahko povedali do konca tedna, ko bodo zaključili pogajanja s Svizom glede tega.

Glede omejitev vpisov v visokem šolstvu je poudaril, da "ne gre za neke resne omejitve, ki bi resno prizadele posamezne fakultete oz. možnosti študentov, da se vpišejo na fakulteto". Vpisnih mest bo po njegovih besedah še vedno več, kot je za študij primernih mladih ljudi. "Dovolj bo mest za vse, ki bi radi študirali," je poudaril.

20-odstotno krčenje vpisnih mest

Dejal je, da še vedno ne odstopajo od zahteve po 20-odstotnem krčenju vpisnih mest, so pa pripravljeni na predloge posameznih univerz in fakultet, da znotraj iste vsote nekoliko drugače prerazporedijo naš predlog.

"Mi bomo vpisna mesta zmanjšali odvisno od tega, za katero stroko in vedo gre, ne pa glede na to, ali je to na javni ali zasebni univerzi," je dejal. Vlada daje na podlagi prostih delovnih mest in tega, koliko generacij diplomantov je brezposelnih, signal mladim, da so nekatera dela bolj in druga manj iskana, je dejal. Tako svetuje mladim, da več perspektive najdejo v tehniki, naravoslovju, medicini, nekoliko manj pa v družboslovju in humanistiki.

Sicer pa Turk pravi, da država univerze financira v kosu in da omejitev vpisa nima finančnih posledic za univerzo. Daje pa vlada soglasje k vpisnim mestom in bo dala soglasje k določenemu številu vpisnih mest.

Razmerja vpisanih v gimnazije vračajo nazaj v normalne okvirje

Glede ukinjanja oddelkov na nekaterih gimnazijah Turk pravi, da so tudi lani nekoliko zmanjšali število oddelkov in podobnemu trendu sledijo tudi naprej. Kot pravi, se je število oddelkov v gimnazijah v preteklosti pretirano odpiralo ter da s tem postopoma vračajo razmerja vpisanih v gimnazije nazaj v okvirje, ki so normalni v srednji Evropi. Sicer pa poudarja, da pri tem ne gre za varčevanje.

Glede ustanovitve dodatnega oddelka na škofijski gimnaziji pa je dejal, da v koncesijski pogodbi s škofijsko gimnazijo piše, da se vsakih nekaj let poveča za en oddelek. Dodal je, da je to odlična gimnazija in se mu zato zdi prav, da "v gimnazijah, ki so odlične, tudi število oddelkov povečujemo, ker to pomeni, da tudi večjemu številu mladih omogočamo kvalitetnejše šolanje".