V zaključni fazi bodo pripravljena priporočila za bolj uspešno širjenje dobrih praks, so sporočili z Umanotere.

V zadnjih letih so se v Sloveniji razvile različne praktične rešitve, ki stremijo k zmanjševanju izpustov toplogrednih plinov in k prilagajanju na podnebne spremembe ter k uveljavitvi načel trajnostnega razvoja, hkrati pa prispevajo h gospodarski konkurenčnosti in zaposlovanju. Te dobre prakse so sicer uspešne in nekatere tudi mednarodno priznane, vendar še niso dovolj poznane in razširjene. Omenjeni projekt prinaša promocijo dobrih praks, razširjanje znanja in spodbudo za spremembe.

V okviru projekta iščejo dobre prakse na naslednjih prednostnih področjih: energetska učinkovitost, obnovljivi viri energije ter energetska prenova stavb, trajnostno gospodarjenje z gozdovi, predelava lesa v obrti in industriji, les kot gradbeni material in oskrba z lesnimi gorivi, ekološko kmetovanje, oskrbne mreže s sonaravno pridelano hrano, trajnostni razvoj podeželja, trajnostna mobilnost, trajnostna proizvodnja in potrošnja, prilagajanje na podnebne spremembe.

V okviru projekta je Umanotera v zadnjih dveh letih izbrala in javnosti predstavila več slovenskih in tujih dobrih praks. Na podlagi izvedenih predstavitev so bila oblikovana tudi priporočila odločevalcem za nadaljnje širjenje in uporabo dobrih praks.

Direktorica Umanotere in vodja projekta Vida Ogorelec meni, da projekt s predstavitvami uspešnih praktičnih prispeva k spoznanju, da je doseganje podnebnih ciljev ne le nujno, temveč tudi možno, in za slovensko družbo in gospodarstvo zelo pozitivno.

"Konkretna priložnost v letošnjem letu je priprava Strategije razvoja Slovenije, regionalnih razvojni načrtov in operativnih programov za evropske strukturne sklade. V teh načrtovalskih procesih bodo prakse lepo podprle vključitev projektov zelene ekonomije - tako na nacionalni, kot na regionalni ravni. Dobre prakse nas informirajo in navdihujejo," je prepričana Ogorelčeva.

Naročnik projekta Slovenija znižuje CO2: dobre prakse je urad vlade za komuniciranje, izvaja pa ga Umanotera. Projekt poteka v okviru partnerstva med Evropsko komisijo, slovensko vlado in Evropskim parlamentom pri komuniciranju evropskih vsebin.