V društvu tako opozarjajo, da bi predlog novele o ukinitvi sodne preiskave, "ki je, zgleda, znova v pripravi", globoko posegel v temeljne postulate prava. Ob tem pojasnjujejo, da spremembam glede poteka postopka preiskave oziroma "preselitvi le te na tožilstvo" društvo načeloma ne nasprotuje, odločno pa nasprotuje načinu, s katerim se tako pomembna sprememba uvaja, so zapisali v sporočilu za javnost.

"Zakoni bi se morali spreminjati s tresočo roko, ne pa s tako 'neznosno lahkostjo', kot je videti sedaj ter v preteklih parih letih," dodajajo tožilci. Kot razlagajo, lahko namreč že vsak posamezen primer vpliva na to, da se bo kakšen zakon (ponovno) spremenil, to pa "pomeni, da je tudi slabo, nepremišljeno in nedomišljeno napisan".

Društvo nasprotuje tudi ukinitvi zapisnika o glavni obravnavi. Pri tem opozarjajo, da se snemanje glavnih obravnav ni dobro prijelo niti med sodniki, saj jih nemalo še vedno narekuje zagovore in izpovedi, poleg tega pa snemanje obravnav oteži delo tožilcev, ki morajo prebirati dolge prepise snemanih glavnih obravnav.

"Ne smemo pozabiti tudi, da se v različnih delih Slovenije uporabljajo različni dialekti, kar je izredno moteče pri branju prepisov, še najbolj verjetno za sojenje na višjih sodiščih," ugotavljajo. Poleg tega isti tožilci ne zastopajo vedno istih zadev na obravnavah, s tem pa se podaljšajo tudi same priprave posameznih tožilcev na obravnave.

Tožilci nasprotujejo tudi snemanjem glavnih obravnav v namene neposrednega televizijskega predvajanja. Kot ugotavljajo, pravice obdolžencev "niso v ničemer prikrajšane in javnost ni izključena niti v dosedanji ureditvi".

Hkrati opozarjajo, da je tožilcev že zdaj premalo, toliko bolj pa bi se to poznalo ob uvedbi napovedanih sprememb, predvsem glede ukinitve sodne preiskave.

Društvo bo svoje pripombe ponovno posredovalo tudi ministrstvu za pravosodje in javno upravo ter aktivno sodelovalo pri pripravljanju sprememb, če bodo te res potrebne. Kot dodajajo, pa se ne morejo znebiti občutka, da je ministrstvo "ob izgubi tožilstva iz svojega resorja izgubilo tudi vpogled v delo državnih tožilcev v kazenskem postopku".