Predavatelj na Fakulteti za uporabne študijske vede Nova Gorica Tomšič poziv DL ocenjuje kot precej ostro potezo. Po njegovem mnenju se je izkazalo, da Virant obvladuje stranko, po drugi strani pa je takšna poteza lahko uvod v politično krizo.

Vendar pa se mu zdi malo verjetno, da bo Janša odstopil, prav tako je malo verjetno, da bi lahko prišli do tehnične vlade ali druge koalicije. Tako je za STA napovedal, da se nam verjetno obeta padec vlade in predčasne volitve.

Predavatelja na Filozofski fakulteti Univerze v Ljubljani Pribca pa je poziv DL presenetil, saj je domneval, da bo predsednik DL Gregor Virant pod pritiski SDS popustil in ne bo hotel sprejeti bremena, da bi bila njegova stranka lahko odgovorna za predčasne volitve. Po njegovem mnenju je DL z današnjo odločitvijo sprejela to tveganje nase in sprožila proces, ki bo prinesel novega mandatarja, pa tudi novo koalicijo ali pa predčasne volitve.

Sicer pa ne verjame, da bo Janša po pozivu DL odstopil s premierskega stolčka. Po njegovem mnenju je bil odgovor na to vprašanje podan že v trenutku, ko se je Janša odločil, da poišče zaupnico v svoji stranki. Zaradi tako močne zaupnice, ki po Pribčevem mnenju pomeni monolitnost stranke, v SDS tudi ne morejo izglasovati nobenega drugega mandatarja kot Janšo, je dejal za STA.

Tomšič meni, da nova koalicija v sedanji zasedbi DZ ni možna, ker bi v vsakem primeru morala vključevati eno od dveh največjih strank - SDS ali PS. Če bi DL izstopila iz Janševe vlade in se potem povezala s PS, pa bi po mnenju Tomšiča izpadlo izjemno neverodostojno, glede na to, da "je Virant tako vehementno zahteval odstop obeh".

Tomšič opozarja, da Janković z županske funkcije, ki je v tem primeru bistvena, ni odstopil. Današnjo potezo Jankovića, ki je zamrznil svojo funkcijo na čelu predsednika stranke, pa ocenjuje kot potezo s figo v žepu, ne pa kot dejanje načelnosti.

Tomšič tudi meni, da za tehnično vlado ni večje možnosti, saj se stranke med seboj ne bi mogle dogovoriti za tehničnega mandatarja, pa tudi nekatere stranke, kot je opozicijska SD in koalicijska SDS, tehnični vladi nasprotujejo. Težko bi bilo najti neko parlamentarno večino za to, je ocenil.

Medtem pa Pribac meni in upa, da bo nova koalicija nastala brez predhodnih predčasnih volitev. Opozarja, da bi s predčasnimi volitvami v državi, kjer je gospodarska stabilizacija dosegla minimalno raven, na račun politične ohromljenosti izgubili več dragocenih mesecev.

Pribac sicer vidi današnjo potezo Jankovića in PS kot ustvarjanje prostora za novo koaliranje med sedanjimi parlamentarnimi strankami in olajšanje iskanja novega mandatarja, ki bi bil pripravljen prevzeti vlado. S tem se je namreč Janković vsaj za zdaj odpovedal ambiciji, da postane premier.

Takšna vlada bi bila po Pribčevem mnenju formalno politična vlada, kot je bila dosedanja, vsebinsko pa tehnična vlada, ki bo verjetno imela tudi časovno omejen rok trajanja.

Glede imen takšnega mandatarja Pribac pravi, da jih ni veliko, nekaj pa vendarle. Po njegovem mnenju je sedaj bistvenejše vprašanje, kdo je sploh pripravljen prevzeti to funkcijo. Če bi Janša vendarle prepustil premiersko mesto kateremu kolegu iz svoje stranke, pa Tomšič kot primernega kandidata za to vidi Milana Zvera ali pa Andreja Vizjaka.

Sicer pa tudi po Pribčevem mnenju Jankovićeva poteza ni dovolj, da bi zadostila etičnim standardom. Tako meni, da bi moral Janković tudi na ravni županovanja sprejeti podobno odločitev, saj so bili očitki protikorupcijske komisije usmerjeni na položaj župana, ne pa predsednika stranke.

Razgradnjo države lahko ustavijo le predčasne volitve

Odbor za pravično in solidarno družbo v svojem šestem sporočilu sporočilu za javnost ugotavlja, da lahko razgradnjo države ustavijo le predčasne volitve.

„Slovenija je v tem trenutku priča političnemu mešetarjenju strank, tistih v koaliciji in opoziciji – zadnja stvar, ki si jo lahko privošči!“ Poudarjajo, da v teh časih potrebujemo politično stabilnost, ki nam bi omogočila rešitev iz krize. Stabilnosti pa po njihovem mnenju parlamentarne stranke ne morejo več zagotoviti. „S svojim dosedanjim delovanjem so pri večini državljanov Slovenije in njenih prebivalcev zapravile vso legitimnost.«

Zanje odstop premiera ni dovolj. „Nadaljnjo razgradnjo države in rušenje socialne države lahko ustavijo le predčasne volitve v razumnem roku, še prej pa oblikovanje vlade z omejeno opravilnostjo.“

Ob tem si želijo, da bi na predčasnih volitvah prišlo do širše politične mobilizacije slovenskih državljanov, ki naj se s svojimi zahtevami skušajo oblikovati v čim širšo fronto, ki bo pripomogla k novim obrazom v slovenski politiki in novemu načinu političnega delovanja.