Glavni tajnik Sindikata vzgoje, izobraževanja, znanosti in kulture Slovenije (Sviz) Branimir Štrukelj je na novinarski konferenci v Ljubljani opozoril, da se je vlada s tem, da spremembe sprejema tako na hitro - zakon naj bi v veljavo stopil 1. januarja - "eksplicitno odločila", da ne bo spoštovala nobenega dogovora, ki ga podpiše. To kaže, da je "vladavina prava v tej državi končana", je bil oster.

''Perverzno norčevanje''

Štrukelj je spomnil, da se je vlada maja v zameno za podpis stavkovnega sporazuma, s katerim so javni uslužbenci pristali na znižanje plač, zavezala k uskladitvi sprememb standardov in normativov na področju vzgoje in izobraževanja v okviru socialnega sporazuma. Ta pogajanja socialnih partnerjev so stekla, a jih je vlada zaradi časovne stiske pri sprejemanju reform pokojninskega sistema in trga dela prekinila, je dodal.

V petek predstavljene spremembe na področju vrtcev in osnovnih šol je zato označil za "perverzno norčevanje" vlade iz zaposlenih na področju vzgoje in izobraževanja, ki so v zameno za ohranitev standardov in normativov za "vse nas" pristali na nižje plače. "In zdaj mi skušajo reči: 'Ti si idiot, ti si takrat podpisal nekaj, česar ne razumeš'," je poudaril.

"Absolutno drsenje pravnih norm, spoštovanja prava"

V tej luči je prvi mož Sviza napovedal, da bodo naredili vse, da prekinejo to "absolutno drsenje pravnih norm, spoštovanja prava". Za uveljavitev stavkovnega sporazuma so pripravljeni poseči po vseh orožjih - po stavki in referendumih. "Tu bo skrajna odločnost," je zatrdil.

Prihodnji torek bo tako po njegovih besedah potekala izredna seja glavnega odbora Sviza, na katerem bodo odločali o preoblikovanju v stavkovni odbor.

Predsednica Sindikalne konference predšolske vzgoje pri Svizu Marjana Kolar se je obregnila tako ob predvideno povečano delovno obveznost vzgojiteljev kot ob možnost, da se število otrok v skupini poveča za pet. Kot je izpostavila, kvadratura igralnic ostaja enaka in v večini primerov ne ustreza normativom. Otroci niso kosi blaga, temveč živa bitja in jim je treba zagotoviti varno vzgojo, je posvarila. Predstavnike vlade je zato povabila, naj preživijo dan v vrtcu in se prepričajo, kako se v njih dela.

Slabša kakovost vrtcev

Tudi predsednica Združenja ravnateljic in ravnateljev vrtcev Slovenije Breda Forjančič verjame, da predlagani ukrepi bistveno poslabšujejo kakovost dela vrtcev. Kot je ocenila, vrtci v primeru sprejetja sprememb ne bodo več imeli vzgojno-izobraževalne funkcije, temveč le še funkcijo varstva. Posledice, kot so manjša socializacija, bodo vidne čez nekaj let, je menila.

Ukrepi so strokovno nedomišljeni ter bodo negativni za vzgojo in število delovnih mest, se je strinjal sekretar Sindikata delavcev v vzgojni izobraževalni in raziskovalni dejavnosti (Vir) Bojan Hribar. V Viru se zato nameravajo vključiti v vse aktivnosti zoper njihov sprejem.

Pri spremembah ne gre za nič drugega kot za odpuščanje, je medtem opozorila predsednica Skupnosti vrtcev Slovenije Božena Bratuž.

Predsednik Združenja ravnateljic in ravnateljev osnovnega in glasbenega šolstva Slovenije Milan Rejc pa je omenil negativne učinke predvidenih šolskih okolišev. To bo v mestnih občinah zahtevalo usklajevanje programov, kar napoveduje nemirno prihodnje šolsko leto. Štrukelj ga je dopolnil, da bo s tega naslova prišlo do polnjenja razredov, zapiranja posameznih šol in zvišanja števila brezposelnih.

Predlog zakona za uravnoteženje javnih financ za občine na področju vrtcev predvideva spremembe standardov in normativov oz. povečanje delovnih obveznosti vzgojiteljev in njihovih pomočnikov ter povečanje števila otrok v oddelkih, na področju osnovnega šolstva pa oblikovanje šolskih okolišev.