"V povprečju bo znižanje 7,75-odstotno, na številnih področjih v šolstvu pa več, tako v srednjih šolah 9,5-odstotno, v osnovnih šolah 11,6-odstotno in v glasbenih šolah celo 17-odstotno," je za STA dejal glavni tajnik Sindikata vzgoje, izobraževanja, znanosti in kulture (Sviz).

"Znižanje bo bistveno večje, kot je vlada skušala do zdaj prepričati tako zaposlene v javnem sektorju kot celotno javnost, ker je vezano na realizacijo v letu 2012. Vseskozi smo opozarjali, da gre pri omenjanju petih odstotkov za zavajanje in da bo zvišanje večje," je poudaril. Te številke zdaj namreč odražajo realna znižanja, ki so v proračunu za leto 2013, je pojasnil.

V gradivu so navedeni tudi ukrepi, s katerimi naj bi jim uspelo znižati plačno maso. Vendar so ti ukrepi "skrajno problematični", pravi Štrukelj. Med ukrepi je namreč navedeno tudi povečanje obveznosti učiteljev, od katerih pa je minister že odstopil, je spomnil.

V Konfederaciji sindikatov Slovenije Pergam pa opozarjajo, da "se pogajajo o stavkovnih zahtevah in te bo treba razrešiti". Kot je za STA dejal generalni sekretar Pergama Jakob Počivavšek, je med stavkovnimi zahtevami tudi zahteva, da ne odstopajo od dogovorjenega.

Vladna pogajalska stran bo po njegovih besedah že pojasnila, zakaj so številke drugačne. "Vendar to ne spreminja dejstva, da je bilo v lanskem letu dogovorjeno nekaj drugega. V proračunu je določeno večje znižanje od dogovorjenega," je poudaril.

Predstavniki vlade in sindikatov javnega sektorja so konec minulega tedna sicer le dosegli določen napredek v pogajanjih. Dogovorili so se, da bodo z intenzivnejšimi pogajanji iskali ukrepe za optimizacijo javnega sektorja, ki bi bili sprejemljivi za obe strani. Pod pogojem, da do dogovora pride, bi vlada razmislila tudi, ali je treba spreminjati zakon o izvrševanju proračunov. Pogajanja bodo nadaljevali v četrtek.