Kot smo včeraj poročali, v večini poslanskih skupin nimajo težav z znižanjem poslanske plače, s čimer SVIZ pogojuje nadaljevanje pogajanj o varčevalnih ukrepih v javnem sektorju, »a glavnega tajnika Sviza Branimirja Štruklja hkrati pozivajo, naj razkrije svojo plačo in si jo tudi sam zniža, saj naj bi njegovi prihodki presegali poslansko plačo«. V SVIZ-u na to odgovarjajo, da štrukelj svojih prejemkov ne skriva in jih je javnosti predstavil že večkrat, nazadnje 19. novembra lani po demonstracijah Za solidarno Slovenijo ter tvitu takratnega predsednika vlade, ki mu je očital višje zaslužke od predsednika države. Podobne poskuse diskreditacije si je po mnenju SVIZA včeraj privoščila tudi večina predstavnikov poslanskih skupin. V komentarju so zapisali: »Medtem ko so poslanci zmožni ležerno pojasnjevati potrebo po (vedno novem) zniževanju plač javnih uslužbencev, se ob pozivu k znižanju svojih plač kot predpogoja za začetek pogajanj zatečejo k agresivnim neresnicam in diskreditiranju tistega, ki si je upal sprožiti to vprašanje.«

Štrukelj si je pred časom že znižal svojo plačo za 8 odstotkov

Izjavo vodje poslanske skupine SD Matjaža Hana, ki je za STA povedal, »da si je absolutno pripravljen znižati plačo še za kakšen odstotek, če si jo za kakšen odstotek zniža tudi Štrukelj«, komentirajo s pojasnilom, da si je glavni tajnik SVIZ pred časom že znižal svojo plačo za 8 odstotkov. Pojasnjujejo pa tudi izjavo poslanca SDS in nekdanjega ministra Andreja Vizjaka, ki Štruklja sprašuje, ali se je »tudi sam pripravljen odreči honorarjem, ki jih ima kot državni svetnik in tudi kot nadzornik Vzajemne …«. Pravijo namreč, da Štrukelj ni bil nikoli nadzornik Vzajemne, poslancu in nekdanjemu ministru pa bi moralo biti znano, da državni svetniki skladno s sklepom računskega sodišča od decembra 2012 ne prejemajo sejnin.

Na SVIZU menijo, da poslanci zavajajo

Namestnica vodje poslanske skupine DL Katarina Hočevar je včeraj izjavila, da »Štruklja poziva, naj svojo plačo razkrije ali si jo zniža, čeprav meni, da 'krepko presega poslansko plačo'«. SVIZ se je na to odzval s pojasnilom, da plača glavnega tajnika SVIZ znaša (z vsemi dodatki, vključno z dodatkom na delovno dobo) 3.944,73 evrov bruto oziroma 2.178,16 evrov neto. Da torej ta znesek presega, kaj šele krepko, poslansko plačo, ne drži.

Po njihovem mnenju si je podobno zavajanje kot poslanka DL privoščil tudi namestnik vodje poslanske skupine DeSUS Ivan Hršak, ki je omenil domnevno visoke plače vodij sindikatov in prikrivanje teh. Kot pojasnjujejo v SVIZ-u njihov glavni tajnik svojo plačo oz. prejemke javnosti razkrije vsaj nekajkrat letno. Vodja poslancev SLS Mihael Prevc je v včerajšnjem prispevku spomnil, da so si poslanci že večkrat znižali plače, ob čemer »ne ve, kako 'daleč' lahko še gredo«. Kot pravijo v SVIZ-u, dobesedno enaka vprašanja sebi, poslancem in vladi ob vedno novih predlogih varčevanja in nižanja plač zastavljajo tudi številni zaposleni v javnem sektorju, od čistilk, peric, kuharjev, hišnikov in vratarjev do računovodij, knjigovodij, poslovnih sekretarjev in pomočnic vzgojiteljic ...