Na vprašanje, kaj lahko pove glede ukinitve omenjenega »ministrstva«, je Bratuškova odgovorila: »Iz mojih ust tega niste nikoli slišali«. »Slovenci po svetu ste pomemben del našega naroda, zato je pomembno, da je naša država z vami in da se zaveda, da ste Slovenci po svetu del nje«.

Špekulacije ali strah nekaterih

»Mislim, da bi se ta vez lahko enako dobro razvijala tudi brez posebnega ministrstva, ampak da ne bi Slovenci po svetu razumeli, da za novo vlado niste pomembni, sem že in bom tudi v nadaljevanju predlagala koalicijskim partnerjem, da tudi v naši vladi ostane tako, kot je danes,« je dodala.

»Ni pa bilo z naše strani do zdaj posebnega govora o tem, da bi to ministrstvo ukinjali. To so mogoče morda malo prehitre špekulacije ali pa strah nekaterih,« je dodala.

Njena stranka PS je sicer pred dnevi v parlamentarno proceduro vložila predlog novele zakona o vladi, po kateri bi urad za Slovence v zamejstvu in po svetu pripojili ministrstvu za kulturo. Po predlogu naj bi tako imeli ministrstvo za kulturo in Slovence v zamejstvu in po svetu.

Urad ostaja, a brez ministra brez listnice v vladi

V PS pa so danes pojasnili, da urad sicer ostaja takšen kot je, ne bo pa imel v vladi ministra brez listnice. Kam bo urad organizacijsko sodil, pa se bodo še odločili.

Novelo zakona bo po skrajšanem postopku v ponedeljek obravnaval odbor DZ za pravosodje, javno upravo in lokalno samoupravo. V torek pa bo o njej že odločal DZ.

Med glavnimi cilji svoje vlade je sicer Bratuškova za omenjeno oddajo izpostavila predvsem zagon gospodarstva, nadaljevanje sanacije bank in takojšnjo odpravo kreditnega krča, konsolidacijo javnih financ, vendar v bolj normalnih rokih, kot si jih je zastavila ta vlada. »Varčevanje je absolutno potrebno, vendar v mejah normale«, je dodala. Ponovila je še, da nameravajo v letu dni oditi po zaupnico in da torej pripravljajo program za eno leto.