Šušteršič, ki se danes mudi v Bruslju, je namreč pojasnil, da pričakuje, da bo DZ že prihodnji teden sprejel odločitev, da pobudo za referendum o zakonu o izvrševanju proračuna za leti 2013 in 2014 pošlje v ustavno presojo. Ustavno sodišče po njegovih besedah običajno potrebuje 30 dni za odločitev o dopustnosti referenduma in če odloči proti referendumu, "imamo februarja normalen proračun".

Če referendum dopusti, se nadaljuje zbiranje podpisov za referendum. Če volivci na referendumu zakon podprejo, bo proračun lahko veljaven v aprilu, pričakuje minister. Če zakon volivci na referendumu zavrnejo, pa bo financiranje po dvanajstinah veljalo za celo leto, saj novega zakona ne bo moč sprejeti še leto dni po referendumu.

Šušteršič je tudi prepričan, da zakon sam ni v neskladju z ustavo, zato je prepričan, da bi morebitno pobudo za ustavno presojo zakona, ki jo napovedujejo sindikati, ustavno sodišče zavrglo.

Zahteva za ustavno presojo referendumske pobude o zakonu o izvrševanju proračuna bo sicer že tretja tovrstna zahteva pred ustavnimi sodniki. A minister za to ne prevzema odgovornosti, kot pravi, naj jo nosijo pobudniki referendumov.

Šušteršič je sicer ponovil, da sindikati povabilo k pogajanjem že imajo, da so ga dobili že večkrat, vendar pa je jasno, o čem se je možno pogajati: o načinu, kako doseči znižanje sredstev za plače. Taka pogajanja so sicer do sedaj sindikati "odklonili z enim ali dvema stavkoma", je dejal Šušteršič.

Ob tem je dodal, da je odpuščanje pravzaprav edini ukrep, za katerega soglasja sindikatov ne potrebujejo in da sindikati s tem, ko ne želijo za pogajalsko mizo, državo silijo v odpuščanje.

Predstavniki reprezentativnih sindikatov javnega sektorja so v državni zbor v sredo vložili 13.280 podpisov za začetek postopkov za referendum o zakonu o izvrševanju proračuna za leti 2013 in 2014. Zdaj pričakujejo vabilo za pogajalsko mizo. V koaliciji njihovo dejanje označujejo kot neodgovorno in opozarjajo na negativne posledice za javne finance.