Premierka Alenka Bratušek in kmetijsko-okoljski minister Dejan Židan sta 24. julija po srečanju s predstavniki nevladnih kmečkih organizacij pred kamerami zmagoslavno napovedala: Imenovali bomo ekspertno skupino, sestavljeno iz strokovnjakov in predstavnikov kmetov, ki bo pripravila izračune, kaj bi pomenila predlagana obdavčitev nepremičnin za slovensko kmetijstvo. Finančno ministrstvo je dan pred tem obljubilo, da bo do konca avgusta popravilo predlagani zakon o davku na nepremičnine in s popravki seznanilo tudi kmete, preden bo šel ta razvpiti dokument v medministrsko usklajevanje. In kaj od tega se je zgodilo? Nič, zato je predsednik Sindikata kmetov Slovenije Roman Žveglič naznanil: »Na kmetijskem sejmu Agra v Gornji Radgoni, ki se začne to soboto, bomo vse dni zbirali podpise pod peticijo proti obdavčitvi kmetijskih in gozdnih zemljišč ter objektov, ki se uporabljajo za kmetijsko dejavnost. Če bo tudi v popravljenem predlogu zakona o davku na nepremičnine ostala ta obdavčitev, pa bomo izpeljali napovedani protest. Priprave nanj po regijah že potekajo.«

Kje je ekspertna skupina?

Žveglič ocenjuje, da je imela vlada dovolj dolge počitnice, da je kaj »stuhtala«. »Čas je, da kmetom pove, kaj bo, in nas neha držati v negotovosti,« meni prvi kmečki sindikalist in opozarja, da bo – če bo vlada uresničila svoje davčne namere – prihodnje leto za slovenske kmete izjemno težavno, kajti poleg novega davka na nepremičnine jih čakata tudi občutno višji katastrski dohodek in obdavčitev vseh kmetijskih subvencij (za zdaj jih je obdavčena le polovica). Žveglič je dejal, da ne ve prav nič o tem, da bi bila imenovana kakršna koli ekspertna skupina, ki bi pripravila izračun, kaj bi pomenila predlagana obdavčitev nepremičnin za slovensko kmetijstvo. In dodal, da bi kmetje namesto podpisov pod peticijo zbirali podpise za razpis zakonodajnega referenduma, a jih ne morejo, saj referendumi o zakonih o davkih niso več dovoljeni. Državni zbor je namreč junija sprejel spremembo ustave, zakon o davku na nepremičnine pa je prvi praktični primer, kaj pomeni ustavna omejitev referendumov.

Vlado očitno čaka ne le vroča politična, pač pa tudi kmečka jesen. Vinogradniki, nezadovoljni z nameravanim občutnim povišanjem katastrskega dohodka (KD) – v povprečju na 1336 evrov na hektar –, bodo na sejmu Agra v torek, ko je dan vinogradnikov, uprizorili protest. Pet pred dvanajsto bodo na sejmišču kmetijskemu ministru Dejanu Židanu simbolično izročili vsak po eno vinsko trto ali vsaj njen del. Samo iz Dolenjske naj bi vinogradnike v Gornjo Radgono pripeljalo petnajst avtobusov, tam se jim bodo pridružili tudi kolegi iz drugih delov Slovenije. Na vprašanje, ali naj minister od sklada kmetijskih zemljišč in gozdov vzame v zakup državna zemljišča, da bo lahko posadil to maso vinske trte, nam je Matjaž Jakše, predsednik Zveze društev vinogradnikov Dolenjske, odvrnil: »Ne bo treba, saj mu bomo prinesli stare trte, ki so se posušile ali jih imamo namen posekati zaradi dotrajanosti. Ministra želimo s tem simbolnim dejanjem le opozoriti, da je predvideni KD za vinograde previsok in da je panoga vse od osamosvojitve Slovenije v vse večjih težavah. Vinogradi so stari in če bo šlo tako naprej, Slovenija čez pet let ne bo imela več dovolj vina niti zase. Gre za to, ali bodo dali vinogradništvu in vinarstvu na vladni ravni neko vrednost ali bodo rekli: Vzemimo jim še malo.«

Pokop hribovskih kmetij?

Nezadovoljni so tudi lastniki gozdov. Janko Mazej iz okolice Šoštanja, ki ima v lasti 130 hektarjev gozda (vse nad tisoč metri nadmorske višine), je izračunal, da se mu bo KD za gozd, če bo ostalo pri sedanjem predlogu, povišal za sedemsto odstotkov.

»Doslej sem plačeval manj kot tisoč evrov davka, po novem naj bi ga okoli sedem tisoč. KD je osnova za socialne transferje, za plačilo DDV, za članarino v kmetijski zbornici... Če prištejem še davek na nepremičnine, letni zaslužek od posekanega lesa ne bo zadoščal niti za plačilo davkov,« je dejal Mazej in poudaril, da bodo nekatere kmetije (na Solčavskem, v Logarski dolini...) še bolj prizadete kot njihova. »To bo pokop hribovskih kmetij in če ne bo šlo drugače, bomo prisiljeni izpeljati protest,« je napovedal Janko Mazej, ki ne more razumeti, da so pristojni, kar zadeva KD, popustili vsem drugim kmetom, le lastnikom gozdov ne.