Glavni tajnik Sindikata vzgoje, izobraževanja, znanosti in kulture Slovenije (Sviz) Branimir Štrukelj je na tiskovni konferenci dejal, da je obnašanje glavnega pogajalca vlade, ministra za pravosodje in javno upravo Senka Pličaniča, neverjetno. S tem je mislil predvsem na izjavo, ko je po le nekaj sestankih s sindikatih dejal, da se o masi plač ne da pogajati, in da so lahko sindikati srečni, da ni še hujše. Štrukelj Pličaničevo izjavo ocenjuje, kakor da bi minister od sindikatov pričakoval ne le sprejetje vladnih predlogov, temveč celo aplavz.

Opozoril je tudi na izredno število stavkajočih. Ob enajsti uri so uradni podatki pokazali, da se je v 661 zavodih, od skupno 735 stavkajočih, stavke udeležilo 35.278 (78,9 odstotka) zaposlenih iz vzgoje, izobraževanja, kulture in znanosti. Stavke se ne bo udeležilo 9.418 (21,1 odstotka) zaposlenih.

Podobne napovedi so bile podane že zjutraj, ko je Štrukelj ocenil, da gre za izjemen odstotek za zahodne standarde. Dodal je tudi, da je med zaposlenimi, ki ne bodo stavkali, veliko takih, ki so na porodniški ali v številnih šolah v naravi, ki potekajo v tem trenutku. V sindikatu so se že v naprej dogovorili, da slednji ne bodo stavkali, da ne bi ogrozili varnosti otrok.

Štrukelj je bil pred protestom sicer zopet kritičen do vlade, ki je po njegovih besedah zapustila Ljubljano, da je ne bi motil hrup na ulicah. Kljub morebitnemu razpadu koalicije, za katero meni, da ni pokazala volje za pogajanja, pa ni optimističen, saj opozarja, da je krčenje mase plač predvideno že v proračunu, brez pogajanj pa bi lahko breme krčenja namesto sistemske rešitve padlo na pleča posameznih zavodov.

V varstvo prišlo še manj otrok kot aprila

Glavni tajnik SVIZ se je zahvalil tudi staršem, ker so v varstvo danes pripeljali manj otrok kot ob zadnji stavki, ki je bila aprila. SVIZ s pomočjo posebne aplikacije zbira tudi število otrok, ki so jih kljub stavki ob dogovoru s starši sprejeli v varstvo. Skupaj je v slovenskih vrtcih in šolah danes v oskrbi 2.520 otrok. Predsednik SVIZ to razume kot podporo staršev protestu.

Nezadovoljstvo pa je izrazil z vodstvom sindikata zdravnikov in zobozdravnikov Slovenije Fides, ki kot pravi, kaže precej cehovsko logiko, saj se odzove zgolj, kadar je na mizi krčenje plač v njihovem sektorju, solidarnosti pa ne premore. Štrukelj je imel v mislih izjavo predsednika Fides Konrada Koštruna, ki je včeraj rekel, da je znižanje mase za plače v javnem sektorju s proračunom potrdil parlament in dodal, da znižanje v nekaterih delih javnega sektorja ne bi smelo biti problem oziroma je celo nujno.