Celje. Celjska občina bo v letošnjem proračunu več kot 620.000 evrov namenila za čistejše okolje. Del denarja bo šel za pripravo raziskav in poročil o stanju okolja, okoli pol milijona evrov pa za reševanje največjega celjskega okoljskega problema, to je sanacije zapuščenega in močno onesnaženega zemljišča stare Cinkarne.

Civilne iniciative že vrsto let kritizirajo občinsko oblast in tudi vodstvo celjske Cinkarne, češ da so vsi skupaj brezbrižni in da niso storili ničesar, da bi s kadmijem, svincem in preostalimi težkimi kovinami onesnaženo zemljo umaknili na varno. Problem pa ni tako enostaven, kot se nekaterim zdi. Gre za več desetletij stara okoljska bremena, s katerimi (današnja) Cinkarna nima nič skupnega, občini pa prav tako nihče ne more očitati, da si pred onesnaževanjem s težkimi kovinami zatiska oči. Sanacija bo namreč zelo draga in je občina sama brez denarne pomoči države in Evropske unije ne bo mogla izpeljati, poleg tega pa si okoljski strokovnjaki še vedno niso povsem enotni v mnenju, kaj bi bilo z 6500 kubičnih metrov zastrupljene zemlje najbolj pametno narediti.

Da bi zemljo naložili na tovornjake in jo odpeljali drugam, ne pride v poštev. Nalaganje in prevoz bi povzročila prašenje in dodatne onesnaževanje, poleg tega pri nas takšne deponije nimamo. Celjski župan Bojan Šrot pravi, da v svetu tovrstne probleme rešujejo na različne načine in da so strokovnjaki na Biotehniški fakulteti v Ljubljani predlagali, da bi zemljo zacementirali. To pomeni, da bi jo zalili z betonom, betonske bloke pa bi kasneje lahko uporabili za različne namene. Z njimi bi denimo lahko gradili tudi protihrupne ograje ob železniški progi. Denar, ki ga bo občina letos namenila za staro Cinkarno, bo torej šel v glavnem za pripravo projekta o izboru najbolj primernih ukrepov.