Državna sekretarka na finančnem ministrstvu Mateja Vraničar je uvodoma pojasnila, da želi vlada z novelo zakona o Slovenskem državnem holdingu preprečiti različne interpretacije določb veljavnega zakona ter v času, ko še ni klasifikacije državnih naložb, omogočiti bolj razumno in učinkovito izvedbo določenih aktivnosti v zvezi z upravljanjem državnih naložb.

Zakon o Slovenskem državnem holdingu, s katerim se je ukinila dotedanja upravljalka državnega premoženja Agencija za upravljanje kapitalskih naložb RS, velja od konca lanskega decembra, a dejansko v praksi še ni zaživel.

Medtem z državnim premoženjem upravlja Slovenska odškodninska družba (Sod), ki pa v primerih večjih naložb potrebuje soglasje DZ. Vraničarjeva je danes pojasnila, da bo Sod po predlogu v času do uveljavitve klasifikacije državnih naložb potreboval soglasje DZ le še za razpolaganje in ne več za celotno upravljanje z večjimi državnimi naložbami.

»Neracionalno je namreč, da je v prehodnem obdobju za celotno upravljanje, ki obsega pridobivanje, razpolaganje in izvrševanje pravic delničarja ter pridobivanje in razpolaganje z nepremičninami, določeno obvezno soglasje DZ,"«je dejala Vraničarjeva.

Vlada bo v najkrajšem času pripravila paket naložb za prodajo

Z novelo zakona se bo določila tudi odškodninska odgovornost Soda pri upravljanju z državnimi deleži v podjetjih. Sod bo tako moral predvidoma sprejeti kodeks, ki bo določal, kako naj deluje v družbah, s katerimi upravlja.

DZ bo novelo zakona obravnaval v sredo, ko sta na dnevnem redu tudi predlog smernic upravljanja naložb ter klasifikacije naložb Slovenskega državnega holdinga. Slednja dokumenta je odbor za finance pred dvema tednoma ocenil kot neprimerna za nadaljnjo obravnavo, namesto tega pa je finančni minister Uroš Čufer napovedal, da bo vlada v najkrajšem času pripravila paket naložb za prodajo.

V SDS opozarjajo, da se bo s tem izločila nadzorna vloga DZ pri prodaji državnega premoženja, s čimer se bo odprla možnost škodljivih in netransparentnih prodaj. Vraničarjeva je sicer danes zagotovila, da je podobne rešitve, kot jih vsebuje zdaj obravnavana novela zakona, pripravljala že prejšnja vlada.