Na ta problem je opozoril vodja blejske enote Zavoda za gozdove Andrej Avsenek in konkretno pokazal na primer paše krav v dolini Drage. Že dalj časa opaža, da krave po 15. avgustu, ko zmanjka trave na pašniku, spustijo tudi v bližnje gozdove. »Živina pri tem dela škodo v gozdovih, in kar je še huje, s svojimi iztrebki in urinom onesnažuje pitno vodo na zajetju javnega vodovoda in daleč po dolini navzgor strugo potoka Begunjščica. Posledica je seveda bakteriološka onesnaženost vode. A namesto da bi inšpekcije ukrepale proti kršitelju, so raje upravljalcu vodnega vira izdale odločbo o obveznem kloriranju vode. Noro, normalnemu človeku skoraj nerazumno, da moramo zdaj vsi zaradi tega piti klorirano vodo,« se huduje Avsenek.

Na Komunali Radovljica so sicer potrdili, da morajo zaradi ugotovljene bakteriološke onesnaženosti vodo na vodnem zajetju nad Begunjami res klorirati, a neposredne povezave med pašo krav in onesnaženjem vode ne vidijo. Zdravstveni inšpektorat je odločbo o rednem dezinfeciranju komunali izdal že pred šestimi leti, občasno izvaja tudi zunanji nadzor izvajanja ukrepov. »Do onesnaženja je prihajalo ob večjem deževju spomladi in jeseni in s tem povečanim vplivom površinske vode. V tem obdobju rezultati vzorčenja niso pokazali drugih vplivov na kakovost vode,« je dejal vodja oddelka za vodovod in kanalizacijo na radovljiški komunali Bojan Gašperin. Onesnaženje naj bi bilo torej posledica površinskih voda, vendar pa očitno niso ugotavljali tega, ali niso prav površinske vode izpirale številnih kravjih iztrebkov po gozdovih...

Na zdravstvenem inšpektoratu so pojasnili, da so za nadzor širšega varnostnega pasu vodnega zajetja pristojne druge inšpekcije, konkretno kmetijska in okoljska, sami pa so pristojni za ožji vodovarstveni pas. Poudarili so, da so analize vzorcev pitne vode, ki jih sicer opravlja Zavod za zdravstveno varstvo Maribor, pokazale, da so bili prav vsi odvzeti vzorci na tem območju letos skladni s predpisi. Na konkretno vprašanje, ali je mogoče, da so prav kravji iztrebki, ki jih pač površinska voda odnese, posredni vzrok za onesnaženje, na inšpektoratu sicer niso odgovorili, so pa v sredo že izvedli izredni inšpekcijski pregled. »Zajetje je obdano z ograjo, ki preprečuje dostop živine na ozek del območja, ki je v pristojnosti zdravstvenega inšpektorata, pa tudi živine v okolici ograjenega območja ni zaznal. Upravljalcu je naložil, da v okviru notranjega nadzora upošteva tudi dejavnike tveganja, povezane s pašo živine na širšem vodovarstvenem območju. Glede priprave pitne vode potrjujem, da je bilo Komunali Radovljica zaradi neskladnosti pitne vode odrejeno, da mora zagotoviti zdravo in varno pitno vodo. Način zagotavljanja zdravstveno ustrezne pitne vode izbere upravljalec, zdravstveni inšpektorji tega ponavadi ne odrejajo,« je razložila Manca Uršič Rosas, predstavnica za odnose z javnostmi na zdravstvenem inšpektoratu.

Predsednik Agrarne skupnosti Jože Hrovat je priznal, da krave s pašnika res kdaj uidejo tudi v gozdove, največkrat seveda takrat, ko paše na travniku zmanjka, sploh pa letos, ko je bila taka suša. »Res ne vem, ali je tako velik problem, če žejna in lačna krava kdaj zaide še v gozd. A to se res ne dogaja velikokrat, saj imamo pašnik ograjen z električnim pastirjem, na planini pa tudi našega pastirja, ki skrbi za živino. Glede vodnega vira pa smo se s komunalo dogovorili že pred leti, ko smo zaradi tega izgubili tudi del zemljišča, saj so vodni vir ogradili in tudi dostop uredili tako, da živina tja ne more,« je pojasnil Hrovat.