Julijska potrditev odprtja novega delovnega mesta svetovalca za mednarodno pravo na slovenskem stalnem predstavništvu pri EU v Bruslju (SPBR) v diplomatskih krogih sproža precej nezadovoljstva. Več naših sogovornikov je namreč prepričanih, da je bilo to delovno mesto oblikovano zaradi konkretne osebe – Ane Polak Petrič, hčerke predsednika ustavnega sodišča Ernesta Petriča. Ob tem dodajajo, da sicer na ministrstvu uvajajo številne varčevalne ukrepe, zmanjšujejo število zaposlenih, nedavno pa je Slovenija zaprla tudi nekatera diplomatsko-konzularna predstavništva.

Opozorilo predsednika sindikata

Da bi bilo morebitno tovrstno sistemiziranje delovnega mesta nesprejemljivo, je kadrovsko službo in generalnega sekretarja MZZ že v začetku junija letos opozoril predsednik sindikata slovenskih diplomatov Stanislav Sikošek, ki pa nam kaj več o vsebini pisma ni želel povedati. Po naših informacijah pa je v njem med drugim navedel, da pričakuje nadaljevanje znane prakse družine Petrič. Ko je bil Ernest Petrič veleposlanik na Dunaju, sta namreč na naših diplomatsko-konzularnih predstavništvih v Avstriji službovala tako Ana Polak Petrič kot njen partner Klemen Polak. Tokrat pa je Sikošek predvidel, da bo MZZ – potem ko je Klemen Polak dobil zaposlitev v evropski službi za zunanje zadeve v Bruslju – v kratkem spoznalo potrebo po odpiranju novega delovnega mesta v Bruslju, nanj pa bo izbrana Ana Polak Petrič.

Ko je bilo novo delovno mesto dober mesec dni kasneje res potrjeno, pa je, tako pravijo naši viri, Sikošek napisal še eno pismo in ga poslal več vodilnim predstavnikom MZZ, med njimi ministru Karlu Erjavcu. Zapisal je, da sindikat nasprotuje oblikovanju omenjenega delovnega mesta, saj na SPBR, na katerem so že trije pravni svetovalci, ni bila opravljena nobena analiza delovnih potreb. V pismu naj bi celo navedel, da odločitev vzbuja sum klientelističnega ravnanja in nepoštenosti postopkov.

Na MZZ to zanikajo. Kot navajajo, je bilo delovno mesto svetovalec za mednarodno pravo na vladi potrjeno ob reorganizaciji SPBR julija letos, reorganizacija pa je bila v medresorskem usklajevanju od decembra lani. »Namen reorganizacije je bil prilagoditi delovanje stalnega predstavništva spremenjenim vsebinskim potrebam, sistematizacija iz leta 2008 temu namreč ni več ustrezala,« pravijo na MZZ.

Pokrivanje Haaga in Strasbourga iz Bruslja

Ob tem dodajajo, da so se za razpis omenjenega delovnega mesta odločili zaradi potrebe po učinkovitejšem pokrivanju mednarodnopravnih tem, ki so bistvene za interese Slovenije in se redno obravnavajo v okviru institucij EU v Bruslju, okrepila pa se bosta tudi spremljanje in strokovna analiza delovanja mednarodnih sodišč v Haagu, Strasbourgu in Luksemburgu, še posebno v tistih postopkih, v katerih je udeležena Slovenija. A tudi to, da se bo delovanje omenjenih mednarodnih sodišč spremljalo iz Bruslja, naše sogovornike iz diplomatskih vrst preseneča. Kot pravijo, ima Slovenija v Haagu veleposlaništvo, v Strasbourgu pa stalno predstavništvo, kamor je MZZ pred kratkim poslalo pravnega strokovnjaka za to področje. Prav tako naj po naših informacijah SPBR o potrebah po odpiranju novega delovnega mesta ne bi bilo povprašano.

Na razpis za omenjeno delovno mesto sta se prijavila dva kandidata. »Ana Polak Petrič je bila ob izboru strokovno najbolj usposobljena kandidatka, k temu je pomembno prispevalo njeno trenutno delovanje v MZZ na področju nasledstva in posledično vsebinsko poznavanje mednarodnopravnih vsebin, ki so v interesu Slovenije. Kandidatka je izkazala dolgoletne izkušnje s področja mednarodnega prava,« izbiro med drugim pojasnjujejo na MZZ. Naši sogovorniki iz diplomatskih vrst, ki sicer ne zanikajo, da Polak-Petričeva na ministrstvu korektno opravlja svoje delo, pa kot razlog za majhno število prijav na omenjeno mesto poudarjajo predvsem to, »da je bila končna izbira znana že iz samega poteka sistemizacije delovnega mesta in iz vsebine razpisa«.