»Slovenija je znana po tem, da poenostavlja upravne postopke. Ta enoten azilni sistem bo pa v nekaterih elementih nekoliko zakompliciral azilni postopek,« je pojasnil minister ob robu zasedanja v telefonski izjavi za STA.

Zasedanje sicer še ni končano, a presenečenj pri potrjevanju dogovora o enotnem azilnem sistemu ni pričakovati. Dogovor mora sicer potrditi še Evropski parlament, ki bo to predvidoma storil na plenarnem zasedanju prihodnji teden.

Ministri so razpravljali tudi o predlogu uredbe o Agenciji za sodelovanje na področju kazenskega pregona in usposabljanja. Evropska komisija je v uredbi predlagala združitev agencij Europol in Cepol v enotno agencijo s sedežem v Haagu.

Večina držav članic ni podprla predloga komisije o združitvi dveh agencij zaradi različnih razlogov, predvsem zaradi različnih mandatov agencij in negativnih posledic na učinkovitost dela obeh agencij.

Minister Virant je ob tem dejal, da bi lahko »združitev zelo negativno vpliva na operativno delovanje Europola in tudi na usposabljanja, ki jih nudi Cepol«.

Izrazil je tudi upanje, da bo komisija znova preučila ta predlog ter na osnovi vseh zbranih dejstev, okoliščin in izmenjanih mnenj pripravila nov predlog, ki bi omogočil samostojen razvoj obeh agencij v duhu lizbonske pogodbe.

Na področju boja proti terorizmu pa so ministri razpravljali o tujih borcih in povratnikih, še zlasti v povezavi z dogajanjem v Siriji. Evropski koordinator za boj proti terorizmu je pripravil dokument za razpravo, ki predstavlja prvi osnutek morebitnih ukrepov.

Več ministrov je izpostavilo prisotnost teh pojavov v njihovih državah. Ministri so podprli predlagane ukrepe, še posebej tiste, ki imajo osnovo v obstoječih kapacitetah. Izpostavili pa so tudi, da je treba čim prej pristopiti tudi k izmenjavi podatkov o potnikih v EU.

Ministri so sicer določili tudi prednostne ukrepe, ki bodo oblikovani v akcijski načrt, o njegovi uspešnosti pa se bodo ministri seznanili na decembrskem zasedanju.