Prvak SLS Franc Bogovič je premierki Alenki Bratušek, predsedniku DZ Janku Vebru ter vsem predsednikom koalicijskih strank poslal poziv k odložitvi odločanja o spremembah ustave glede referenduma. Sklic ponedeljkove izredne seje DZ, na kateri bi obravnavali to vprašanje, v SLS razumejo »kot popoln ignorantski odnos« do opozicije.

Sejo je mogoče preložiti, če se tako dogovorijo

Veber je dejal, da je sam spoštoval dogovor s civilno družbo o roku za dodatno javno razpravo in uvrstil spremembe o referendumu na redno majsko sejo. A so poslanske skupine podale zahtevo za sklic izredne seje na to temo, kar pomeni, da mora predsednik DZ v 15 dneh to sejo sklicati. »Ta rok sicer poteče 10. maja, a sem sejo sklical 6. maja, ker je bilo predvideno, da bi imeli 10. maja že ponovno določanje o fiskalnem pravilu,« je pojasnil Veber.

A ob tem dodaja, da je sejo seveda možno preložiti, če se v nedeljo na političnem vrhu tako dogovorijo in torej bodisi vlagatelji zahteve za sklic seje to umaknejo oziroma dajo soglasje za drug termin seje. Ali je to mogoče, Veber sam, kot pravi, težko ocenjuje. Zato bo na odločitev počakal do nedelje, ko sta tako koalicija kot opozicija vabljeni na pogovor k predsednici vlade.

Ob tem pa je jasen, da karkoli bodo že sklenili, mora iti za skupen dogovor. Po njegovem je treba dati jasno sporočilo, da kot politika nastopajo enotno in tako domači kot mednarodni javnosti dati jasno sporočilo, "da želimo obvladovati javne finance sami in da želimo sprejeti ukrepe za spodbujanje gospodarske rasti".

Izredna seja navkljub nasprotovanju opozicije

Veber je v petek namreč za ponedeljek sklical izredno sejo DZ, na kateri bodo odločali o spremembah referendumske ureditve, in to kljub temu, da je opozicija temu nasprotovala. Opozicijski poslanici so namreč menili, da bi morali najprej obravnavati vpis fiskalnega pravila v ustavo, šele nato pa spremembe referendumske ureditve. Če se bodo stranke na parlamentarnem vrhu, ki bo v nedeljo, dogovorile drugače, pa bo ta dogovor tudi s soglasjem predlagateljev izredne seje upošteval, je Veber napovedal po petkovem kolegiju.

Preberite še: Udeležbe na sestanku o fiskalnem pravilu, ki bo pri Bratuškovi potekal 5. maja, še niso potrdile vse stranke

SLS čudi naglica

Prvak SLS pa v pozivu koaliciji navaja, da jih čudi ta naglica in da ta kaže, da se koalicija pravzaprav vnaprej požvižga na rezultat nedeljskega sestanka parlamentarnih strank pri predsednici vlade. »Nihče ni prerok, da bi vedel, ali se bomo ali ne bomo prihodnjo nedeljo tudi o tem kaj dogovorili. Zato vaše ravnanje v SLS žal lahko razumemo le kot popoln ignorantski odnos do parlamentarnih strank opozicije, sklicani nedeljski sestanek pa zgolj kot ustvarjanje vtisa za javnost, da se z opozicijo pogovarjate, brez vsakršne namere, da bi se z njo tudi kaj dogovorili,« je zapisal Bogovič.

Ob tem dodaja, da so se o vpisu fiskalnega pravila v času aktualne vlade vsaj enkrat že pogovarjali za isto mizo vsi predsedniki oz. predsednice parlamentarnih strank in vodje poslanskih skupin, medtem ko tega še niso storili na temo sprememb ustavne ureditve glede referendumske tematike.

Veber naj drži dano besedo

Poudarja sicer, da v SLS ne spreminjajo stališč glede posodobitve referendumske ureditve, a menijo, da gre pri referendumu za eno temeljnih demokratičnih pravic ljudi, zato želijo pred odločanjem prisluhniti argumentom, predlogom in kritikam, ki jih želita v javni razpravi podati civilna družba in stroka.

Vebra zato pozivajo, naj »drži dano besedo« in omogoči 60-dnevno javno razpravo o predlogu sprememb 90., 97. in 99. člena ustave. Odgovor na svoj poziv pričakuje do petka.

V nedeljo prvenstveno o fiskalnem pravilu

Bogovič je ob tem še napovedal, da bo sklepe nedeljskega političnega vrha, na katerem pričakuje tudi razpravo o spremembah referendumske ureditve, v ponedeljek na seji obravnaval tudi glavni odbor SLS. Sklepi tega organa pa bodo podlaga za nadaljnje odločanje poslancev na sejah DZ o omenjenih ustavnih spremembah.

Nedeljski sestanek pri predsednici vlade naj bi bil sicer prvenstveno namenjen razpravi o vpisu fiskalnega pravila v ustavo. Glede sprememb referendumske ureditve so stranke načeloma že poenotene, glede zapisa fiskalnega pravila v ustavo pa ne.