Predlog zakona je v okviru redne novembrske seje DZ predviden za obravnavo v sredo, vendar pa pristojni odbor za notranje zadeve, javno upravo in lokalno samoupravo ta teden še ni uspel dokončati njegove obravnave. Sejo bo nadaljeval v torek.

»Obravnava na pristojnem delovnem telesu se je sprevrgla v obračunavanje političnih opcij in pri tem je vsebina postala nepomembna,« je predsednik sindikata Gvido Novak zapisal v današnjem odprtem pismi predsednici vlade Alenki Bratušek. Medtem se pravdni postopki kopičijo, škoda pa z vsakim dnem tudi proporcionalno narašča in zapitek bodo plačali vsi davkoplačevalci, je opozoril.

Po informacijah sindikata vojakov so zakonske zamudne obresti previsoke, da bi si jih država lahko privoščila. Medtem ko vlada še vedno vztraja pri reševanju dolga z zakonom, pa sindikati vedno znova opozarjajo, da je omenjeni dolg individualna pravica in ne bo zmanjšal oz. ustavil vlaganja tožb in predvsem izvršb.

Počasi se bo celoten javni sektor ukvarjal samo še z nesorazmerji, medtem pa se vlada s sindikati o pomembnih zadevah plačnega sistema sploh ne pogovarja več, je še opozoril Novak.

V sindikatu zato predlagajo, naj vlada takoj vzame predlog zakona iz postopka v DZ ter plača celoten dolg vsem upnikom, saj je to edino pošteno tako do javnih uslužbencev kot davkoplačevalcev, ki bodo naraščajočo škodo v vsakem primeru morali poravnati. Za plačilo po njihovem vedenju tako kot pri regresu za leto 2012 zadošča le sklep vlade, zakon pa ni potreben.

Notranji minister Gregor Virant je na seji odbora za notranjo politiko pojasnil, da se bo z zakonom popravilo izvirni greh iz novembra 2010, ko je bil sklenjen sporni aneks h kolektivni pogodbi za javni sektor, s katerimi je bila zamaknjena odprava plačnih nesorazmerij. Finančne posledice izplačila je ocenil na okoli 200 milijonov evrov bruto oz. 120 milijonov evrov neto. Predlog zakona določa izplačilo v največ dveh obrokih, prvega najkasneje do konca februarja 2014, drugega pa najkasneje do konca januarja 2015.