Prvi izsledki o legioneli v izolski bolnišnici naj bi po neuradnih informacijah kazali na to, da se je na delu pri njih okužil oboleli zdravnik z Onkološkega inštituta. Genotip bakterije iz vzorca, odvzetega v izolski bolnišnici, naj bi bil neuradno namreč tak kot pri obolelem zdravniku. Vmes pa se je ugotavljanje vira okužbe zapletlo zaradi dvomov o verodostojnosti in okoliščinah vzorčenja vode.

Tudi včerajšnja telekonferenca s strokovnjaki koprskega in ljubljanskega zavoda za zdravstveno varstvo ter Inštituta za varovanje zdravja tako ni prinesla dokončnih odgovorov, kje se je zdravnik okužil. Ob zapletih in dolgem čakanju na jasne odgovore se zastavlja vprašanje, koliko pregleda imajo državne inštitucije nad stanjem v vodovodnih sistemih bolnišnic.

SB Izola: Zdravnik se pri nas ni mogel okužiti

Da genotip legionele ni enak kot pri tisti na Onkološkem inštitutu in se v matični ustanovi torej ni okužil, je bilo znano že pred dvema tednoma. V primeru izolske bolnišnice pa naj bi prišlo do trenj med ljubljanskimi in obalnimi strokovnjaki glede podrobnosti vzorčenja, ki so po mnenju nekaterih premalo jasne.

Na Inštitutu za varovanje zdravja (IVZ) so nam včeraj pojasnili, da bodo jasnejši odgovori najverjetneje nared konec tega tedna ali pa prihodnji teden. Obe bolnišnici, tako izolska kot Onkološki inštitut, pa sta že poskrbeli za ukrepe za odpravljanje legionele ter zaščito bolnikov in zaposlenih, so poudarili na IVZ.

V izolski bolnišnici menijo, da se zdravnik, čeprav so tudi v njihovih prostorih zaznali presežene vrednosti legionele, pri njih ni mogel okužiti. Takšna sklepanja po njihovem temeljijo na nepopolnih informacijah o gibanju zdravnika ter uporabi tušev in drugih potencialnih virov aerosola (v zraku razpršene tekočine, ki je najpogostejši način okužbe z legionelo, op. p.). Presežne vrednosti legionele so sicer ugotovili v tušu, ki je namenjen osebju bolnišnice, je potrdil direktor bolnišnice Jani Dernič. Po njegovih besedah je šlo pri tem za serotip legionele, ki ni bil vzrok okužbe pri zdravniku, podatkov o genotipizaciji pa za zdaj nimajo. »Ta tuš je redko uporabljen, osebe, ki ga uporabljajo, pa niti pred analizo niti zdaj, ob dodatnih ukrepih, niso obolele,« je poudaril. Poleg tega oboleli zdravnik po njihovih podatkih sploh ni bil v stiku z aerosolom, ki bi vseboval legionelo.

Legionelo so ob vzorčenju v izolski bolnišnici sicer ugotovili tudi na dnu zbiralnikov tople vode, a tega tipa legionele ni v vodovodnih ceveh oziroma na pipah in tuših, je dodal Dernič. Zatrdil je še, da so že ukrepali: poleg rednega preprečevanja legionele so opravili še kemijske in toplotne šoke, tako da ob kontrolnem vzorčenju težav s to bakterijo ni bilo več. V kratkem nameravajo odstraniti še slepe vode v vodovodnem sistemu pri malo uporabljanih pipah.

Na Onkološkem inštitutu strožji pogoji

Zdravnik, ki je ob okužbi z legionelo zbolel za pljučnico, je že okreval, so včeraj povedali na Onkološkem inštitutu. Kot je spomnil strokovni direktor inštituta, izr. prof. dr. Janez Žgajnar, pa se kljub težavam z vodovodom v novi stavbi in posledično z legionelo, zaradi katerih je bil Onkološki inštitut v zadnjih letih pogosto pod drobnogledom, doslej tam ni okužil noben bolnik ali zaposleni. Legionelo so namreč kljub včasih preseženim vrednostim vseskozi sproti obvladovali, med drugim s pomočjo filtrov in toplotnih šokov. »Poleg tega pa smo si sami zastavili kar desetkrat strožje pogoje glede vrednosti legionele kot druge bolnišnice,« je pristavil.